cotton eyed joe

  • bıçkın (491)
  • 883
  • 1
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

25 temmuz 2014 ankara-istanbul yht açılışı

birkaç nokta var değineceğim,

aslında fena proje değil ama işin korkutan kısmı sanırım türk insanının her şeyi sikinin ucuyla yapıyor oluşu.

-yukarda da bahsedilen tünel inşaatının çökmesi kazılan yerin dayanıklılığını ölçen arkadaşların bok yemesi. birkaç yeri test edip sağlam olduğunu gördükten sonra "gerisi de aynıdır kasmayalım" diyorlar ve sonuç ortada. hadi iyi niyetli olayım diyorum, iş kazasıdır olur, sonuçta fıtratında var da arkadaş neden komple vazgeçiliyor bir kaza yüzünden o biraz garip. doğru düzgün bir tünel kazamıyor mu marmaray gibi asrın projesini yapabilen bir ülke?

-kullanılan ekipman, yapılan yol her ne kadar mükemmel olsa da sonuçta bunu insan kullanıyor. açın bakın türkiyedeki demiryolu kazalarına, büyük çoğunluğunun insan hatası olduğunu göreceksiniz. şöyle diyeyim, arkadaşına treni** kullandıran bir makinist yüzünden kazalar oluyor bu ülkede. şaka değil ha ciddiyim. yani sen o yolu yaptın da, makinist yeterli eğitimi aldı mı, sinyalizasyon düzgün mü, sinyalizasyonun başındaki eleman olaya ne kadar hakim falan benim asıl kaygılarım bunlar. yoksa yol yapmak mesele değil. çalışma ahlakıdır sorumluluk bilincidir böyle alışkanlıklarımız yok, yalansa yalan deyin.

-pendik'e istanbulun neresinden 1 saatte ulaşılıyor pardon? maltepe'den falan heralde. yani aslında ilk önce pendik-polatlı arasının tamamlanması normal ama proje daha bitmeden açma be arkadaş. bağla haydarpaşaya sirkeciye, bağla ankara merkeze sonra aç da bi boka benzesin. ama yok cumhurbaşkanlığı seçimleri geliyordu değil mi? "istanbul-ankara 3 saate indi" afişlerini görür gibiyim. bu arada haydarpaşa dedim ama oradaki son durumu bilemiyorum, bilen varsa yeşillendirsin. kapanacak falan deniliyordu en son.

neyse sanırım eyyorlamam bu kadar, yukarda verdiğim linki de okuyuverin size zahmet. verdiğim bazı bilgilerin kaynağını gösteremiyorum kusura bakmayın.

ekleme: bir de şu var, bu tarz işler uzmanlık* gerektiren işlerdir. demiryolu, havalimanı, yol, köprü, baraj gibi altyapı işleri tecrübe ister, öyle ts500'den bakıp konut dikmeye benzemez. dünyanın her yerinde bu tarz işler bu alanlarda tecrübesi olan firmalara verilir ve süreç şeffaf ilerler, türkiye hariç. bu yolu yapan, sadece rayları döşemeyi kastetmiyorum her türlü detay önemli, firmanın daha önce hangi alanda ne gibi tecrübeleri var bakabilmekten öte firmanın adını bile bulamadım ne tcdd'nin sitesinde ne de başka bir yerde. bilen varsa yeşillendirsin.

bunlar aynı boku üçüncü havalimanında da yediler. tav gibi, havalimanı inşaatı & işletmesinde dünyada tanınan bir firma varken gittiler yandaşlarına verdiler. sonumuz hayrolsun ne diyeyim, verdiğimiz vergilere yazık.

ekleme 2: al buyur;

(bkz: 25 temmuz 2014 yht arizasi)

devamını okuyayım »
24.07.2014 00:56