crimsonskies

  • leziz (652)
  • 775
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 ay önce

sokak köpekleri

sokaklarda olmayı, zarar görmeden, işkence edilmeden, açlık çekmeden yaşamayı en az insanlar kadar hak edenlerdir. yerleri barınaklar ya da gaz odaları, ölüm sıraları değildir. barınakları hayvanlar için sıcak yuvalar olarak görenler biraz araştırma yapsın, hayvan hakları derneklerinin sayfalarında, vs. bir beş dakika dolaşsın, gerçeği anlamaları uzun sürmeyecektir. yeryüzünde insanlar gibi özgürce dolaşmak onların hakkıdır.

bir köpek saldırıyorsa geçmişte bir insandan kötülük görmüştür, kendini savunma ihtiyacı duyuyordur. insan yine kendi türünün neler yaptığına dönüp bir bakmalıdır köpeklerin saldırganlığından bahsetmeden önce. kaldı ki, saldırı sanılan birçok davranışları da saldırma amaçlı değildir. insanlar sebepsiz korkuları nedeniyle öyle sanır sadece, ya da korkudan öyle saçma sapan hareketler yaparlar ki köpek görünce, bu defa köpek onları bir tehdit olarak algılar.

köpekler insanlarla birlikte şehirde yaşayacak şekilde evrilmiştir. trafik ışıklarına bile insanlardan daha iyi uyarlar. onlara ilişilmediği sürece kimseye hiçbir zararları yoktur. tek bekledikleri, şehir şartlarında kendi kendilerine temin edemeyecekleri yiyecek, su ve biraz sevgidir. bir kez başını okşayın, gözlerinde melek mertebesine yükselirsiniz. böyle de iyi niyetli, saf canlılardır. sevginiz yoksa da gölge etmeyin, o da yeter. yeter ki bi rahat bırakın şu hayvanları. yeter ki dünyanın size ait olmadığını öğrenin artık.

devamını okuyayım »
16.05.2013 12:33