critical mass

  • çetrefilli (373)
  • 651
  • 4
  • 3
  • 0
  • 3 gün önce

türk futbolu

24 kasım 2010 valencia cf bursaspor maçı ile rezilliği bir kez daha dünyanın gözleri önüne serilendir efendim.

eğer, türkiye ligi şampiyonu ünvanı ile bir turnuvaya katılan takım bir maçta 36 dakikada 4 gol yiyorsa ve grubunda daha tek gol dahi atamamışsa suç o takımın değildir arkadaşım, oradaki adamların zerre günahı yoktur benim gözümde.

deneyim, şans, takım kalitesi zerre sikimde değil. değil arkadaşım, çünkü bu memleketin en büyük takımından en küçük takımına kadar hiçbir futbol takımında profesyonel futbol mentalitesi yok. yok işte amına koyayım, yok, yalan değil ya. ne yöneticisinde, ne teknik adamında ne topçusunda. ne de ülkenin federasyonunda var!

köklü zihinsel değişiklikler, altyapı yatırımları ve futbolu bilimsel olarak ele almadığın sürece bu ülke futbolunun kalitesi ne yazık ki yerlerde sürünmeye mahkum. bu federasyon denen yapı ne işe yarar, ne iş görür çok merak ediyorum. orjinal olmanı kimse beklemiyor ki senden, al almanyadaki sistemi getir al ingilteredeki sistemi getir, getirdin de "kabul etmezük, biz kendi sistemimizi isterük" mü dedik lan? adamlar almanyada, hollandada, ingilterede bu işin okullarını açmış, derslerini okutuyor. bizdeki gibi futbol okulu adı altında "alın lan top, 11erden maç edin hadi" mantığı yok.

bu kafayla gidilirse türkiye birinci futbol liginin ismi "ultragigahiper lig" bile olsa beş para etmez, ne kadar takım varsa avrupaya gidip rezil olur gelir. artık durum yama tutmaz bir haldedir.

ben ispanyada maçı seyreden jorge gonzales emmi olsam "bu türklerin de amma folloş takımları var be, bu ne lan mahalle maçı gibi" derim bu maçı izlerken. insan hiç mi utanmaz herkesin dünyaya futbolunu pazarladığı çağda avrupalardan rezil olup dönmekten?

önemli not: burada yazılanlar en üstünden en altına kadar tüm profesyonel futbol takımlarımıza ve türkiye futbol federasyonuna ithafen yazılmıştır. bursasporun durumu sadece olayı tetiklemiştir, elbette kendisinden mucizeler yaratmasını beklemiyorum. (bakınız; ikinci paragraf)

devamını okuyayım »
24.11.2010 22:46