crystal castles

  • 170
  • 0
  • 0
  • 0
  • 4 ay önce

halkın plajlara ücretsiz girememesi

türkiye'nin vizesiz avrupa'si caddebostan sahilinde bir gün arkadaslarla bira içiyorduk. bu sirada garip bir olaya sahit olduk.
toparlak, kisa boylu, kırsal kiyafetli kadinin teki yere bütün tavugun kalan kisimlarini atti. çimlerde ulu orta bütün tavuk yiyip, kalanini da insanlarin yürüdügü yere babasinin yeriymis gibi firlatti. bunu gören spor yapan biri kadini ikaz etti ve "biktik artik sizden" gibi bir cumle kullandi. sen misin ikaz eden, bu adamin etrafini kadinin yakini olarak tahmin ettigim 5-6 çomar sardi, adama ulu orta dayak attilar, araya girilmese daha da kötü bitebilirdi.

durum su ki turkiye gibi "gelismekte olan ülkelerde" görülen vahsi liberalizmin tavan yaptigi ulkelerde esitsizlik basli basina bir sorundur. esitsizligin yüksek oldugu toplumlarda alt tabakanin bu olumsuz özelliklerinden uzakta kalmak isteyen ust tabaka, kendi habitatlarini yaratir. brezilya bunun en üzücü örnegidir mesela.
orta sinifin olmadigi türkiye'de de bunun izleri çok keskindir. kirsaldan kente yeni göçmüs ve kirsal hayatin getirisi olan degerlere sahip olan bu alt tabakanin orta sinifa geçmesi, emek yogun is gucune dayali turkiye ekonomisinde uzun donemde bile malesef mumkun gozukmemektedir. ücretli plajlar ekonominin bir sonucudur. köyden kente göçün, siniflar arasi farkin, egitim seviyesinin, farkli siniflara mensup bireylerin benligini olusturan degerlerin farkli olmasinin bir sonucudur. bundan çıkarım yapip, savunup, savunmayabilirsiniz, ama ekonomik bir açidan bakarsaniz talebi olan her arzin arkasinda bir neden vardir.

devamını okuyayım »