crystalsoul

  • 348
  • 1
  • 1
  • 0
  • 4 gün önce

tezos

tezos'daki foundation-dls meselesini (iç hesaplaşma) şöyle dilim döndüğünce bi anlatmaya çalışayım.

şimdi bilindiği gibi ico sırasında toplanan paralar, johan gevers'in başkan olduğu bir foundation'da toplandı. bu para tezos için eninde sonunda kullanılacak. (isviçrede bir vakfın amacını değiştirmesi için geçmesi gereken süre 10 sene)

fakat şu ana kadar foundation, tezos kurucularına zırnık koklatmadı. whitepaper'da ve diğer kontratlarda da görebileceğiniz gibi en baştaki plan: tezos'un kurucları arthur ve kathleen breitman, tezos mainnet'i yayınlayacak ve 3 ay boyunca sorunsuz bir şekilde çalıştıktan sonra foundation' satarak para alabilecekti. yani dls, arthur ve kathleen breitman'ın şirketi ve bu şirketi tezos coinini çıkardıktan sonra foundationa satma hakkı elde edecek.

dramanın çıkış sebebi: arhur breitman'ın, foundation'ın başındaki johan gevers'ı kendi hesabına bir miktar para aldığıyla ilgili suçlaması.

sonuç olarak benim olayı medyadan takip ettiğim kadarıyla düşüncelerim:

arthur ve kathleen bu coini mutlaka çıkarmak zorunda. sebebi coin çıktıktan 3 ay sonra, tezos'u ve her şeyiyle birlikte (domainler vs) foundationa satarak, ıco'dan toplanan paranın %8.5'unu kendilerine alacaklar. ayrıca %10'da tezos (tezzies) olarak alacaklar. kısaca şu anda founderlar (arthur & kathleen) ico'da toplanan paraya erişimleri yok. bence bu güzel bir durum. kendilerine lamborghini filosu almak, altın kaplama klozete falan sıçmak gibi fetish istekleri varsa mutlaka bu coini çıkarmak zorundalar. bir de tüm bu dramayı ekstra süre kazanmak için çıkarmış olabileceklerini düşünüyorum (şubata ertelenmesi).

devamını okuyayım »
08.12.2017 23:32