ctrl alt sokak

  • 109
  • 3
  • 1
  • 0
  • 3 gün önce

istanbul başakşehir futbol kulübü

geçmişi, siyasi yapılanması, yönetim biçimi gibi durumlardan ayrı olarak türk futbol liglerinin gelmiş geçmiş en derin futbol kadrosunu kurmuş olabilir. hem de sadece rotasyon oyuncularının sayısı ile değil, kariyerleri sebebiyle kaliteleri açısından gerçekten geniş bir kadroya sahipler. ara dönem transferleri sonrası kadrolarına bakalım:

kaleciler: volkan babacan, mert günok, faruk çakır

volkan 2-3 senedir en formda türk kaleci, milli takımın as kalecisi. mert günok milli takımda da oynamış, fenerbahçe ve bursada önemli maçlar çıkarmış bir kaleci. tek handikap faruk, kendisi futbola sadece 4 sene önce başlayan, nerdeyse futbola yeni yeni alışan bir genç kaleci. kupa maçlarında pek güven vermiyor ancak zaten koca sezonda en fazla 3 maç oynuyor.

defans:

attamah, epureanu, egemen, chedjou, manuel da costa. bu stoperler, belki sadece egemen hariç, hem ayağa top yapabilen, hem de gerek kafa topu, gerek ilk müdahale hızı üst düzey olan defans oyuncuları. sağ bek caiçara, yedeği uğur uçar; sol bek clichy, yedeği alpaslan erdem. tamamı kaliteli, sağlam topçular. başakşehirin hücumdaki başarısı arka tarafın güven vermesinden geliyor.

orta saha:

emre belözoğlu, gökhan inler, mahmut tekdemir, hakan özmert merkez orta saha oyuncuları. emre kişilik olarak tartışılır ama türk futbol tarihinin en iyi merkez orta saha oyuncusu ve şu anda yaşı gereği %75-80 performans da verebilse hala müthiş oynuyor. onun dışındakiler de türkiye ligi için gayet üst düzey futbolcular. hücuma dönük, 10 numara oynayan orta saha oyuncuları ise mossoro, napoleoni, irfan can kahveci. 10 numara rotasyonu bile farklı, hangi takımda sadece 10 numara oynayan oyuncu rotasyonu vardır? kanat oyuncuları ise edin visca, eljero elia, kerim frei, arda turan ve tunay torun. inanırken yazarken tekrar tekrar şaşırıyorum takımın transfer ve taktik vizyonuna. abdullah avcının elinde orta sahada doğrudan ilk 11 oynatabilecek kalitede en az 10 oyuncu var ancak en fazla beşini seçebiliyor, cidden zor.

hücum:

emanuel adebayor, mevlüt erdinç, riad bajic, mehmet batdal. hepsinin ligde gol kralı olma potansiyeli var. adebayor oyundan çıkıyor mevlüt giriyor ve kenarda hala bajic ve batdal bekliyor. şaka gibi.

yani bu adamların maaşı nasıl karşılanıyor, sponsor nasıl şak diye bulunuyor, avrupa'dan elenen, taraftarı olmayan takım nasıl gelir elde ediyor bunlar çok ayrı tartışma ve eleştiri konuları. ancak başakşehir'in kadro derinliği, özellikle her mevkideki kadro derinliği türkiye standardının çok üstünde. hele ki galatasarayda bir tane düzgün sol bek, fenerbahçe'de bir tane düzgün çift yönlü orta saha yokken.

devamını okuyayım »
22.01.2018 11:34