curufinwe

  • anarşist (212)
  • 526
  • 29
  • 18
  • 1
  • bugün

ayrımcılığa karşı ekşi sözlük'e açık çağrı

böyle bir ifade özgürlüğü kısıtlaması "ayrımcılık" yapılmadan herkesi kapsayacaksa şu görüşler nefret içeriyor ve toplumun belirli kesimlerine nefret uyanmasına yol açabilir:

1.müslümansanız; allah, hz.muhammed ve islam dini hakkında yapılan tüm eleştiriler siz ve sizin gibilere karşı ayrımcılık yapmak demek. sadece bu da değil, hristiyanlık ve musevilik hakkında tüm negatif söylemler de nefret söylemi. onlar da sıkıntılı.

2.türkseniz; türklük ile ilgili şaka olduğu iddia edilen başlıklar bile ayrıştırıcı. türk kızının, türk erkeğinin tipi vb. bu başlıklarda türk kızı güzeldir ve türk erkeği çok yakışıklıdır yazmak dışında tüm entryler nefret söylemi. çünkü belirli bir ırka yönelik ayrıştırıcı söylem bunlar. kürt,arap, ermeni yazan tüm başlıklar başlı başına ayrımcılık demek.

3.erkekseniz; erkek terörü vb. tüm başlıklar 3,5 milyar xy kromozomlu homosapiense karşı nefret suçu . kesinlikle bu tarz söylemler erkekleri rahatsız ediyor. kendilerini ötekileştirilmiş hissediyorlar. feminazilerin bütün yalanları yine erkekleri düşman olarak tanımlayıp ayrıştırıyor. ironi bile olsa erkeklerin tümüne yönelik nefret söylemleri kesinlikle tehlikeli. çünkü mor saçlı feminazi terörü xy kromozomlu herkesi yok etmek ya da sindirmek istiyor.

4. kadınsanız; binlerce entry ayrımcılık içeriyor. örneğin bekareti savunan bir bireyseniz ayrımcılığa maruz kalıyorsunuz.

4. türcü değilseniz; hayvanları, bitkileri tüm canlıları genelde seviyorsanız, veganların bitkileri önemsemeyip, sadece hayvanlarla beslenenlere yönelik nefret söylemleri rahatsız edici. bitkileri daha çaresiz bulduğu için onları asla yemeyenler var.

5.vegansanız; kuzu çevirme başlığı sizin için cinayetin övülmesi hissi yaratabilir. yemek tarifi içeren entryler bile nefret suçu içeriyor.

5. apolitikseniz (seçimler umrunuzda değilse mesela) binlerce iktidar yanlısı ve muhalefet yanlısı entry siz ve sizin gibileri ötekileştiriyor. oy kullanmayanlara karşı nefret söylemi içeren dolu entry var.

6. kapitalistseniz; kapitalizm savunucularına yönelik ayrımcı entryleri yazmaya ömür yetmez.

7. başlık ve entryler dışında doğrudan ayrımcılık çağrıştıran nickler var. kimseye ayrımcılık yapmamak için örnek vermiyorum ama bunu engellemenin yolu da nick seçiminin kaldırılması ve herkese random bir numara verilmesi suser565756, suser676768 gibi.

8. sözlük jargonu bazı ayrımcı kavramlar içeriyor. örneğin yazar olmak için uğraşan kişiler "çaylak" olarak nitelendiriliyor. çaylak diye nitelendirmek ayrımcılık değil mi? henüz yazar olma kriterlerini tamamlama fırsatı bulamamış kişi denebilir belki.

bu liste uzatılabilir ama gerek yok.

ifade özgürlüğü olması ekşisözlük'ü böyle etkili bir platform haline getirdi.

burada talep edilen şey "düşünce polisliği". fakat bu bir çözüm olabilir mi? örneğin ben köpekler öldürülsün diyenlerin çocukken aile içi istismara uğramış psikolojisi bozuk kişiler olduğunu düşünüyorum. bunu düşünüyorum. buraya da yazıyorum. bununla ilgili araştırmalarla tezimi destekliyorum. hiç kimse bunu düşünmeme öncelikle engel olamaz. bu platformda engel olunursa düşüncelerimi ifade edebileceğim başka bir platform mutlaka bulurum.

birilerinin ne düşünüp ne düşünemeyeceğine karar verme yetkisinin bir zümreye ait olması fikri genelde distopyalarda işlenir. gerçek hayatta bu mümkün değil.

hatta bu belki de birini köleleştirmeye çalışmaktan bile onur kırıcı. düşünsenize biri sizin neyi söyleyip neyi söyleyemeyeceğinize karar veriyor. sen kimsin ?

ayrıca ekşinin kapatılamamasının (ya da kapatılmamasının belki) sebebi her kesimden her görüşten insanın (yasalara bağlı olarak yine de) düşüncelerini kısmen de olsa ifade edebilmesine olanak sağlaması. bugün burada gerçekleştirilmek istenen saçma çağrı uygulamaya geçerse ve bir ay sonra sözlük engellenirse arkasında yüzbinleri bulmaz. şimdi mesela herkes her görüşünü yazabildiği için sözlüğe duygusal bağ oluşturuyor. ama belirli bir grubun hakimiyetine girip farklı görüşler susturulmaya çalışılırsa (bir yerlerden hatırlamışsınızdır (bkz: swh) ) sözlük x yuvasına döndü denir ve engellenir.

tanım: ifade özgürlüğü karşıtı, ifade özgürlüğü savunucularına karşı ayrımcılık riski taşıyan, faşizan bir çağrı.

devamını okuyayım »