daggoth

  • hippi (417)
  • 652
  • 1
  • 0
  • 0
  • 2 hafta önce

pokemon oyunları

pokemon oyunlarının hepsi benzer trendleri izler. su, çimen, ateş pokemonlarından birini seçerek başlarsınız. bu pokemonları size veren profesör yanında da bir pokedex verip size olabildiğince pokemon yakalamanızı ister. şehirdeki pokemon salonlarını gezip liderleri yenerek 8 rozet toplarsınız. sonra da pokemon ligine girersiniz. pokemon ligini kazandığınızda oyun formalitede biter. ancak isteyen buradan devam edip oyundaki gizli yerleri dolaşır, efsanevi pokemonları yakalar vesaire. her versiyonun kısa özeti budur.

pokemon çizgi filmini izleyenler bilir, ilk bölümde ash arkasından gökkuşağımsı bir iz bırakan bir kuş görmüştü* ve pokedex bu kuşu tanımlayamamıştı. o pokemon, ilk sezonda görülen ilk 2.jenerasyon pokemonudur. yani ilk 151'de değildir. o kuşun ve 2.jenerasyonun komple tanıtıldığı bölümleri türkiye'de yasaklandığı için türk halkı olarak izleyemedik.

gamefreak ve nintendo, pokemon oyunları ana serisi pokemon blue ile yakaladığı satış rekorlarından sonra, 100 yeni pokemon içeren pokemon gold & pokemon silver oyunlarını çıkarttı. bu oyunlar grafiksel açıdan kat kat daha iyiydi, ve eski versiyon üstüne eklenen yenilikler, elder scrolls oblivion ile skyrim arasındaki farklardan daha fazlaydı.

oyuna eklenen önemli özelliklerden biri oyun boyunca karşılaştığınız npc'leri arayabildiğiniz cep telefonu. bir diğeri ise günün gündüz, öğle ve gece olarak üçe ayrılması. bu iki fazda görsel değişikliğin dışında karşılaşılan pokemonlar da değişiyor. mesela sabah bellsprout çıkan yerden akşam gastly çıkabiliyor. gameboy saati gerçek saatle eşzamanlı olduğundan sadece akşam oyun oynayan çocuk bellsprout yüzü göremiyor mesela.

bu arada pokemon çiftleştirme hadisesi de oyuna eklendi. hatta küçük bir demo olarak profesörden togepi yumurtası alıyorsunuz. yumurtalar belli bir süre envanterinizde dolaştırdıktan sonra çatlıyor ve level 5 pokemonunuz oluyor.

2.jenerasyonun hikayesi johto adlı yeni bir şehirde geçiyor. johto'nun hemen doğusunda, 1.jenerasyonun yer aldığı kanto şehri var. ilk 8 rozeti toplayıp buraya geri dönebiliyor, pokemon blue'da tokatladığımız şahsiyetleri yeni karakterimizle birer kez daha tokatlayıp rozetleri 16'ya tamamlayabiliyoruz. pokemon ligini bitirdikten sonra, devasa bir dağın en üst noktasına çıkarak ilk jenerasyonda oynadığımız karakterle (red) karşılaşabiliyoruz ki oyunun en zor karşılaşması da bu. level 89 pikachu atıyor ki bayağı gülmüştüm, hala geliştirmemiş pezevenk diye. **

pokemon gold'da yakalayabildiğimiz efsanevi pokemon, çizgi filmin ilk bölümünde gördüğümüz ho-oh. silver'da ise yine efsanevi lugia'yı yakalayabiliyoruz. gamefreak tabi ki burada durmuyor, pokemon crystal adında kapsamlı bir versiyon çıkartıyor (yellow'da yaptıkları gibi) ve bu versiyonda hem ho-oh hem lugia'yı yakalayabiliyor ayrıca yeni olaylara tanık olabiliyoruz. pokemon crystal, çoğu oyuncu tarafından pokemon serisinin en keyifli oyunu kabul edilir.

burada kesip ıvır zıvırlara devam edelim:

-oyunun başında size pokemon veren profesörlerin hepsi ismini bir ağaçtan alır. professor oak, ivy, elm, rowan, birch, vs.

-oyunun japonca versiyonunda gs topu diye birşey alıyorsunuz, çizgi filmden belki hatırlarsınız. şudur. ash bunu hiçbir şekilde açamıyordu. bunu bir ormandaki tapınağa bıraktığınızda içinden celebi adında efsanevi bir pokemon çıkıyor. çizgi filmde de hikaye aynı şekilde planlanıyor, ancak yapımcılar celebi için yeni bir pokemon filmi yapmanın daha karlı olacağına karar verdikleri için gs topu hikayesi çizgi filmde aniden kesiliyor ve bir daha hiç bahsi geçmiyor.

-oyunun ortalarında karşılaştığınız bir salon lideri ile yaptığınız müsabaka (kendisi whitney, normal pokemon ustası) oyunun geri kalanından (pokemon ligi dahil) çok daha zor. kullandığı miltank isimli bir pokemon'dan dolayı. ne kadar saç yoldurucu olduğunu anlamak için pokemon crystal oynamanızı öneririm. http://i.qkme.me/35n42q.jpg http://26.media.tumblr.com/…rldwkr1qg7816o1_500.jpg

3.jenerasyon ile devam edeceğiz.

devamını okuyayım »