daitoryu

  • battal gazi (363)
  • 864
  • 5
  • 0
  • 0
  • 4 hafta önce

24 haziran 2016 ingiltere'nin ab'den ayrılması

1)ingilizler avrupalı değildir, ingilizler ingilizdir. avrupalı kimliğini oluşturan roma imparatorluğu idaresine bile yüz sene savaştıktan sonra girmiş ve hiçbir zaman romalıları kabullenmemiştir. ingiliz için avrupa demek kendilerini işgal eden normanlar (fransızlar),başlarına sürekli bela olan almanlar ve sürekli bakım isteyen ufak tefek tembel avrupa ülkeleridir. ingiliz’in dünya çapında kabul gören dili, tarihi kısacası pek çok şeyi avrupa’dan farklıdır. ingilizler hiçbir zaman kendilerini avrupalı görmemiş ve zaten avrupa birliğine ikinci dünya savaşı sonrası amerika’nın zorlamasıyla girmiştir.

2)çok değil bundan yüz küsur sene önce ingilizler “üzerinde güneş batmayan imparatorluk” keyfini sürmekteydi. ingilizler edebiyat, devlet idaresi ve askeri beceri gibi pek çok alanda kendilerini avrupalı devletlerden üstün görürler. bu sebeple ingiltere’yi ilgilendirecek her karara ufak tefek ülkelerin burnunu sokması onları zaten yıllardır çılgına çeviriyor ve kendilerini önemsiz hissetmelerine sebep oluyordu.

3)avrupa birliği koca bir hesapsız para dağıtma makinesidir. ne olduğu ve ne işe yaradığı belli olmayan bir ton proje için para dağıtmakla kalmaz neredeyse üretimi hiç olmayan ülkelerin vatandaşlarına bebek gibi bakarlar. ingilizler bu dağıtılan paranın oldukça fazla bir kısmının kendilerinin cebinden çıkmasına rağmen onlara doğru dürüst hiçbir şeyin gelmediğini fark ettiler. yani ingiltere kendi insanına dağıtabileceği paraları brüksel’in talimatıyla başka ülke vatandaşlarının cebine koymaktan usanmıştır.

4)avrupa birliğine girilirken ingiliz halkına verilen sözlerin pek çoğu gerçekleşmemiştir. ekonomileri ve hayat şartları eskisine göre çok daha kötüye gitmiş, işsizlik artmış ve avrupa birliği dünyada etkin bir güç olamamıştır. kısacası ingilizler sofraya biftek yemeği vaadiyle oturtulmuş ama önüne konan un çorbasıyla yetinmesi söylenmiştir.

5)ingilizler ekonomik krizden, ülkelerinin avrupa’nın dört bir yanından gelen insanlarla dolup taşmasından ve bitmeyen terörden korkmaktadırlar. avrupa birliği ingilizlerin bu korkularını teskin edebilecek hiçbir ciddi önlem sunamamıştır.

6)avrupa birliği elli tane kafası olan ve her kafanın bir diğerini yemeye çalıştığı acaip bir yaratık gibidir. avrupa’da kararları kimin verdiği ve hangi ortak stratejiye dayanıldığı belli değildir. her taraf hiçbir işe yaramaz komisyonlar, gruplar, örgütler, siyasi gruplar ve bürokrasiyle felç olmuş haldedir. toplu yapılan her işte olduğu gibi ortada tek bir sorumluluk makamı yoktur ve sadece süslü unvanlara sahip beceriksiz bir takım yöneticiler vardır.

7)ingilizlere özellikle kendi siyasetçileri ve medyaları tarafından pompalanan türlü korkular referandumda kendisini göstermiştir. türkler geliyor gibi modası geçmiş bir takım aptalca korkuların ingiliz halkına pompalanması sonucu sürü psikolojine giren ingilizlerin çoğunluğu madem öyle içimize kapanıp kendi başımızın çaresine bakalım adamız bize yeter kafasına girmişlerdir.

8)avrupa birliği kurulduğundan bu yana etkili eğitim ve propaganda metotları kullanarak ortak bir avrupalı kimliği oluşturmayı becerememiştir. erasmus gibi programlarla en azından gençlerde böyle bir ortak kimlik oluşturma çabalarının içi boş olduğu için milyonlarca euro dökülen bu program bile sonunda güzel bir turizm seyahatinden öteye geçememiştir. avrupa’da şu an yaşayan insanlar arasında dil, din (mezhepsel ve inanç farklılıkları) ve ideoloji birliği yoktur sadece avrupa birliği yöneticileri böyle bir birlik varmış gibi dünyaya rol kesmektedirler.

9)avrupa birliği bir başarı hikayesi değil tam bir başarısızlık hikayesidir. avrupa birliği her üyesi gelişmiş ve refah içinde ülkelerden değil birkaç büyük ülkenin tepesine binmiş asalaklardan oluşmaktadır. avrupa devletlerinin ekonomik, bilimsel ve kültürel gelişimi birliğe girmelerinden itibaren yavaşlamış veya tamamen durmuştur. bir zamanların bilim ve kültür başkentleri olan londra, paris, viyana, roma gibi kentler artık her tarafında arsız turistlerin selfie çektirdikleri açık hava müzeleri haline dönmüştür. son kırk yılda avrupa’dan doğru dürüst bilimsel veya sanatsal bir gelişme çıkmamıştır. bunun en büyük sebebi de hazır yeme ve çalışmadan kazanma üzerine bina edilmiş avrupa birliği ideolojisidir. ingilizler böyle bir başarısızlık hikayesinin içinde daha fazla rol almak istememişlerdir.

kısacası avrupa birliği boşa çıkmak üzere olan bir ütopyadır ve ingilizler tarih boyunca gösterdikleri ileri görüşü göstererek kral çıplak diyebilen ilk millet olmuştur. türkiye’nin de artık bu işi daha fazla uzatmaması gerektiğini düşünüyorum.

batan gemiye bilet almaya çalışan yolcu durumuna düşmemizin alemi yok.

devamını okuyayım »
25.06.2016 18:58