dal

  • 275
  • 9
  • 4
  • 0
  • dün

yeni mezun psikolojisi

mutluluk, belirginsizlik, kararsızlık ve şaşkınlık gibi birçok duyguyu aynı anda size hissettirebilen karma bir davranış biçimidir. üniversiteye başlarken de amaç en kısa zamanda mezun olmak değil midir? inanılmaz çalışma temposu, öğrencilik sıkıntıları, kendini idare edebilme gibi olumsuzlukları göz önüne alıp yaşadığımız üniversite döneminde odaklanılan da mezun olma psikolojisi değil midir? kısaca evet. tüm şartlar zorlanılır ve ne zaman "oh be!" çekileceği gün büyük ümitlerle beklenir. vizeler, finaller, bütünlemeler veya yaz okulları... artık hepsinden kurtulmak isteği gözlerimizi bürümüştür.

tez sonucunun açıklanması ile birlikte geçer notu görünce önce gülümsersiniz ve o an hayaliniz gerçekleşir. "bitti sonunda" çığlıkları ilk günlerde sizi teselli eder. mezun olunmuştur artık, mezun olduğunuza gerçekten inanmışsınızdır ve pembe mutluluk sona ermiştir. ardından ise karma psikoloji başlar. "yeni mezun psikolojisi!"

öğrenim hayatında ne yapılacağı karar verildiyse o zaman pek bir sorun yoktur ve o yolda ilerlenme kaydedilir. ama o an "artık ne yapacağım ben?" sorusunu kendinize yöneltiyorsanız belirginsizlik süreci başladı demektir. işte o zaman bu psikolojinin en boktan durumu sizi bekliyor. yüksek lisans mı, askerlik mi, başlangıç olarak düşük bir ücretle işe başlamak mı, kpss mi... önümüzdeki imkanlar çok sayıda ama seçim sadece bir adet. artık iç savaşınız başlamıştır. kendinizi birkaç sade cümle veya soru ile bu savaştan çıkarabilirsiniz. iş dünyasının aradığı binlerce personelden birisinin özelliklerini de mutlak olarak sizin taşıyor olmanız olabilir. neden olmasın? ama hala kendi özelliklerinizi bilmiyor, hiç mülakat yaşamadınız ve hangi pozisyon için uygun olduğunuzu bilmiyorsanız uzunca bir süre size etiket olacak bir karma psikoloji ile beraber olmayı da göz önüne almışsınız demektir.

devamını okuyayım »
17.02.2008 03:46