dandik tavsan

  • azimli
  • kızgın kumlardan serin sulara (19)
  • 9167
  • 186
  • 64
  • 0
  • evvelsi gün

küba

şu küresel çöküş ve panik günlerinde insanlığın iyiliği ve geleceği için tüm imkanlarını seferber eden ülke.

oysa ki, halen çok sıkı bir şekilde uygulanan ambargo şartları altında kendi dertlerine düşmüş olmaları gerekirdi.

ama, hayır!

dünyanın dört bir yanına yardıma koştular.

bunun üzerinde, türkiye komünist partisi genel sekreteri kemal okuyan yoldaşımızdan küba'ya ve yurttaşlarına bir teşekkür mektubu yazıldı.

mektupta,

"küba komünist partisi liderliği'ne

değerli yoldaşlar,

türkiye komünist partisi ve türkiye'deki tüm yoldaşlarınız adına, bu zor zamanlarda insanlığın iyiliği adına yaptığınız katkılar için takdir ve teşekkürlerimi sunuyorum. kübalı görevlilerin yardıma ihtiyacı olan herkese karşı gösterdikleri örnek dayanışma, adanmışlık ve çalışkanlık, gelecek için gerçek bir umut kaynağıdır.

halen abd emperyalizminin ekonomik, ticari ve finansal ablukasına maruz kalmakta olsa da, küba halkı insanlığa insan olmanın temel değerlerini göstermektedir, ki bunlar özünde devrimin değerleridir.

tüm kübalılara, sağlık çalışanlarına, bilim insanlarına ve koronavirüs pandemisi ile mücadele verenlere sağlık ve başarı dileklerimizi iletiyoruz.

türkiye komünist partisi eşit ve aydınlık bir dünya için ortak mücadelemizde kübalı yoldaşları ile omuz omuza vermeye devam edecektir.

yoldaşça selamlarımla,

kemal okuyan
türkiye komünist partisi
genel sekreteri
16.03.2020"

biz de uzun bir zaman boyunca buradayız, küba'da olacağız. halk, aktif ve bilinçli olarak toplumsal sağlık seferberliğine katıldı. sokakların temizlenmesi, kurumların ve evlerin steril hale getirilmesi - dezenfeksiyon gibi işlemler kolektif olarak yapılıyor. biz de bu kolektif çalışmalara katılıyoruz. her mahallenin bir sorumlusu var. apartmanlar üzerine q-code koyma uygulaması başlatılacak, diyorlar. örgütlü toplumun gücünü burada daha iyi anlıyorsunuz. halk açık bir şekilde bilgilendiriliyor.

burada maske, dezenfektan, temel gıda maddeleri vs. konusunda sıkıntı yok. panik de yok. kimse bir yerlere saldırmıyor. bizim gibi sağlık nedeniyle kalmak durumunda olanlar dışında turistler ülkelerine aktarılıyor. ada boşaldı, diyebiliriz.

bunun dışında, küba halkı, ada'da da covid-19'lu yabancılara müdahale konusunda gerekli olan her şeyi yapıyor. kapitalist ülkelerin kendi kaderine terk ettiği ((daha doğrusu, ölüme mahkum ettiği) yabancı yurttaşlarını ada'ya kabul ettiler.

https://haber.sol.org.tr/…smasina-izin-verdi-282776

panik ve kızgınlık yerine, herkes bu insanlara da nasıl yardımcı olabiliriz? diye hareketlenmiş durumda.

dünya çökerken sosyalizmin temsil ettiği büyük insanlık ayakta. gurur duyuyorum.

devamını okuyayım »