dark penguen

  • azimli
  • hırçın golcü (291)
  • 1158
  • 2
  • 0
  • 0
  • 3 hafta önce

türkiye'de akademisyen olmak

dünya'da bilgi: paylaşılır, paylaşıldıkça çoğalır, değerlenir. hatta bunun için internet doğmuştur
türkiye'de bilgi : tekildir, paylaşılmaz, ne kadar az kişi bilirse o kadar değerlidir. bunun için bir şeyin doğmasına gerek yoktur.

dünya'da akademik çalışmalar için bütçe ayrılır, özgünlük aranır, kopyala yapıştır pek sevilmez, daha önce yapılmamış şeyler yapılmaya çalışılır, prim toplayan konular genellikle daha önce araştırılmamış konular için yazılan makaleler, araştırmalardır.

türkiye'de akademik çalışmalar değil gezip tozmak için bütçe ayrılır, araştırma yapılmaz, araştırmalar ( dünya'da örnekleri olanlar) okunur, cümleler değiştirilip yeniden yazılır, makaleler alıntı manyağına çevrilir, özgünlük yoktur. yeni konular araştırılamaz. arıştırılmamış bir konu hakkında araştırma yapmak istenirse hoop dur sen bilmezsin beceremezsin denir.

bunun böyle olmasına neden olan size akademik araştırma yap diyen hocanızın dahi araştırma nedir? nasıl yapılmalıdır? yöntemleri nedir diye bilmemesi. öğrenmemiş olması. bunların yanında hocalarından öğrendiği akademisyenlik kavramını aynen benimsemesi, üzerine 1 çivi bile çakamaması geliştirememesidir. bunu yapamamasına hem devlet hem de sistem büyük destek olmuştur. alanında çığır açabilecek araştırmalar ve sonuçlar alabilecek zeki beyin bu sistem tarafından egale edilmiş, robota dönüştürülmüştür.

akademisyen paylaşımcı olmalıdır, öğrenmeli, öğrenmeleri için paylaşmalıdır. araştırmalı, taze fikirleri ortaya çıkartmalı, geliştirmelidir. türkiye'de akademisyen olmak ise atm memurluğunun bir benzerini yapmaktır. makale yazmak için makale yazmak, sırf araştırma olsun diye araştırma yapmaktır. akademik özgürlük dayatmalar nedeniyle yoktur.

devamını okuyayım »
16.05.2011 00:35