darkness15radius

  • 419
  • 0
  • 0
  • 0
  • 6 yıl önce

buenos aires

yediğim içtiğim benim olsun gördüklerimi anlatayım:
-büyük ve daha büyük caddelerden oluşmakta ve hatta dünyanın en geniş caddesi avenida 9 de julio'yu bünyesinde barındırıyor.
-italya ve ispanya göçmeni atlarının mirasını kanıt göstererek avrupalı olduğunu iddia etmekte kendileri (hangimiz değiliz ki içine sıçayım). ha ama vatandaşları ispanya'da serbest dolaşım, tüm avrupa'da vize muhafiyetine sahip bir ülkenin başkenti olduğunu hatırladığımda müzakere kelimesinin bünyeme yaptığı negatif etki katlanarak artmıyor degil hani.
-arzu ettiği (ve muhtemelen hakkı olan) noktada olmadığının farkında olan bütün toplumların olmazsa olmazı kontenjanından yer bulan milliyeçilik huyu münasebetiyle, bayrak asılabilecek ve aslımayabilecek her köşede, yer yer devasa boyutlara varabilen bayraklar görülebilir. (görülmektedir, görülür. parantezin içine de noktalama işareti konmazmış aslı var mı? aha bi dene daha koyduk iyi mi? dur lan!)
-trafik ışıkları külliyen işlevsiz. vakit dar koşmak lazım!
-yerba mate(kişisel olarak bir fincan kahveyi tercih etmekteyim)
-kırmızı etin makarna ve muhtelif yeşillikten ucuz olduğu tek diyar. inekler olabilecek her şekilde ve inanılmaz bir hazla yeniyor. tavuk ha keza. (chorizo'ya özel itina lütfen)
-soyaya tedbirli yaklaşmak lazım (vejeteryan değilseniz yaklaşmayın zaten ne işiniz var) genetiğiyle oynuyorlar, tehlikeli olabilecek boyutta.
-avenida santa fe, milano/montenapoleone misali bir alışveriş ortamı. evi özleyenler için "palermo viejo" kısmındaki alışveriş merkezindeki arap restoranı özlem gidermeye yetecek lezzette dolma, döner vs. ve fason türk kahvesi sunuyor.
-boca, palermo,recoleta (eva'ya selam edin) ve san telmo illaki görülmesi gereken en bir turistik muhitler. palermo ve san telmo konaklama için de uygun. san telmo'nun son dönemlerde gay turizmin yeni adresi olarak lanse edilmesine binayen nacizane tavsiyem konuyla ilgili değilseniz ve an itibari ile yanınızda bir hemcinsiniz varsa, üçüncü bir şahısa "bizde işte san telmo'da kalıyoruz" demeyin. "aman da ne güzel arabik gözlerin varmış" diyen bir yöre yiğidinden nasıl kaçtığımı bir allah bir ben bilirim. "havuza gidelim" dedi bide herif, pis gibi.
-dedik ama yineleyelim eva peron recoleta mezarlığında, che ve maradona her yerde.
-néstor kirchner yönetimindeki hükümet plaza de mayo'daki la casa roja'da oturuyor. lakin nasıl çalışmaya muvaffak olduğunu anlamak mümkün değil zira allah'ın günü meydanda birşey protesto ediliyor.çöpçüler greve gider; haydi şehrin bütün çöplerini dök başkanın kapısına, 20 aralık olaylarının yıldönümü; koy anfileri bağır başkana, diskotek yandı; koş kapıya içişleri bakanının istifasını iste (kafir oldukalarından mıdır nedir kimse "allah'ın hikmeti biz ne yapalım" diye açıklama yapmıyor hayret*). bizim burda dene bakalım birini de bak ba alnının çatısının patlatmıyorlar mı adamın.
-muhtelif parkların en büyüğü 400 hektar. gördüklerinizi göztepe parkında denemeyin.
-gece hayatı en erken 02.00'da başlıyor 08.00 ila 11.00 arası bir saatte bitiyor. bar sahibini "kapatmam lazım, gelin benim evde içmeye devam edin" demesi veya balta balta eve dönerken taksicilerin "nada chica?" (türkçe'ye tam tercümesi: bir kız bulamadın mı behey hayvan ne hıyarmışın sende) repliğini sarf etmesi olağan.
-ispanyolca'da "y" okunan her harf mevzu bahis diyarda "ş"ye tekabül ediyor (sevilla=seviya=sevişa). ispanyolların sizi vosotros yerine bir nevi 3.çoğul şahıs olan ustedes kullanımda. sen mealine gelen tu ise vos. ser* fiilinin "tu eres" olan çekimli hali ise "vos sos" oluyor.
-3 peso=1 dolar. bu aynı zamanda bir paket sigaranın da fiyatı. günde 50 pesonun üzerinde harcayabilene "kop da gel turist ömer" plaketinin yanında şehrin altın anahtarı veriliyor. (kaplama)
-1.ligde 9 temsilcisi var. hepsini hatırlamamakla birlikte aklıma gelenler: boca juniors, river plate, velez sarsfield, independiente, newell's old boys, estudiantes
-dünyanın önemli limanlarından biri, yerlilerine porteno (n üzerinde çizgi var portenio oluyor dolayısıyla. ukalalık olsun diye doğrudan yazmadım) deniyor
-güney ameika'nın ilk metrosuna sahip.
-tango
-bsas ve ba olarak kısaltılıyor yazılırken "buenozzerr" diyen fransızların ise katli vacip.
-carlos menem vatan hainidir.
-netice: gidilesi, görülesi, sevilesi.

devamını okuyayım »
18.01.2005 01:07