dashersw

  • 1521
  • 0
  • 0
  • 0
  • 7 ay önce

fifa 08

demosu ile son versiyonu arasında dağlar kadar gameplay ve grafik farkı olan, demosunun beş para etmediği ama yayımlanan versiyonunun dağları devirdiği bir oyun olmuş fifa '08.

fifa 99'dan beri bu seriyi oynamıyordum, kendimi winning'e vermiştim. yine de serideki her oyun ilk çıktığında bir alıp göz gezdirir, bir iki maç yapardım. 2001 2002 fena değilken, 2005, 2006 ve 2007 beni fena hayal kırıklığına uğratmıştı oynanabilirlikle ilgili, özellikle winning eleven karşısında.

şimdi görüyorum, ve söylemekten de oldukça sıkılıyorum ki, fifa '08 tacını geri almış winning'den.

herşeyiyle bomba gibi bu oyun. hareketler çok akıcı, binbir çeşit hareket var, düşerken şut çekme, denge kaybetme, top sektirme ve düzeltme... ve bunların hepsi motion capture olunca öyle bir güzel gözüküyor ki göze, aynen maç izleniyor. hele highlight'ları iyice abartıp video yapıyor bu oyun, telegol'de galatasaray fenerbahçe maçının gollerini izliyor gibi hissediyorsunuz...

galatasaray fenerbahçe maçı derken, doğma büyüme galatasaray'lı olmama rağmen bu oyun benden daha çok galatasaray tezahüratı biliyor. bir tanesi pek hoşuma gitmese de (cimboma rahat yok sami yen de fenere de koymadan... oyunda küfüre gerek yok, yani bari oyunda olmasın...) diğerleri sizi o kadar gaza getiriyor ki, maçı oynasak mı izlesek mi bilemiyorsunuz. her oyuncu çok özel oynuyor, takım kimyası çok önemli oluyor (brezilya'nın takım kimyası 100 üzerinden 34, paslaşma yok, çapraz koşu yok, alan boşaltma yok... galatasaray'ın takım kimyası 74, ve "işte futbol bu" dedirtiyor)

sonuç olarak, 2007 fiyaskosunun tam aksine oynanabilirliği ve seyir zevkini maksimuma çıkarmış fifa '08. yıllardır ilk defa bir futbol oyununun başında bu kadar uzun kaldım, halen de hevesimi alabilmiş değilim.

(#10435718)' e istinaden, bu oyunda geniş ekran çözünürlükler de sunuluyor. bu sefer olmuş*

ha, problemler yok değil mi, var elbet. texture boyutları çok düşük, texture'lar, yani formalar örneğin pixel pixel. bump mapping ve shader kullanımı çok zayıf, formaların parlaklıkları olabilirdi... bunun dışında bir iki bug var, yan hakemler hiçbir işe yaramıyor, odun gibi elinde bayrak tutuyor, ve topun merkezinde bulunduğu bir daire üzerinde harekete zorlanmışlar gibi, top taca çıkınca topa bakıyor etrafında dönmeye çalışıyorlar... kaleci topu tutmaya çalışırken eğer yuvarlanıp vs. kalenin içine girerse gol olmuyor, aynen devam... bir de en büyük bug devre sürelerinde... uzatmalar bazen bir devre kadar uzun sürebiliyor, bir kaleci topu dikmedikçe de bitmiyor maç... bu yüzden çok gol yenebiliyor uzatmalarda ve bu durum özellikle kupa maçlarında filan sıkıntı yaratıyor... ama olsun*

devamını okuyayım »
26.09.2007 13:47