dave87

  • her eve lazım (744)
  • 646
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 ay önce

depeche mode

sonunda dünya gözüyle izleme şansı buldum, mutluluğumu tarif edemem.

2013'teki istanbul konserleri iptal olduğunda çok üzülmüştüm ama en doğru zamanda ve doğru turnede izlemiş oldum sanırım. global spirit tour setlisti o kadar iyi ki, depeche mode tek tek karşıma dizilip "şarkı listemiz bunlar, al sen seç, biz çalalım" dese aşağı yukarı aynı listeyi oluştururdum.

going backwards
it's no good
barrel of a gun
a pain that i'm used to
useless
precious
world in my eyes
cover me
home
in your room
where's the revolution
everything counts
stripped
enjoy the silence
never let me down again
strangelove
walking in my shoes
a question of time
personal jesus

müthiş. bana bıraksalar (bırakmadılar) belki freelove ve heaven'ı da ekleyip kalanına hiç dokunmazdım. depeche mode izlemeye niyetliyseniz, bu turu bir yerlerde yakalamaya bakın derim.

seyirciden, atmosferden, performanstan uzun uzun bahsedebilirim ancak bundan sonraki kelimelerimi dave gahan'a ayırmak istiyorum.

konseri, grubun sahneye çıkmadan önce bir süre beklediği alanı da gören güzel bir yerden izledik. bu sayede sahneye çıkmadan önceki hallerini, arka tarafa gidip döndükleri sırada olanı biteni de görme şansımız oldu.

yıllarca konser dvd'lerinden ya da youtube'daki videolardan izleyip enerjisine akıl sır erdiremediğimiz dave gahan'a olan hayranlığım ve şaşkınlığım bir kat daha artmış oldu böylece.

ben hep sahnede enerjisini son damlasına kadar kullanıp martin'in kısımlarında dinleniyor ya da şarkı aralarında soluklanıyor sanırdım. meğer yanılmışım.

yoğun alkış ve görsel şov eşliğinde konserin başlamasını beklerken o bahsettiğim bekleme alanında depeche mode belirdi. yaklaşık 1-2 dakika orada beklediler. neredeyae kimsenin onları görmediği o kısa süre zarfında dave gahan yıllardır sahne görmemiş gibi bir heyecanla kendi kendine dans etmeye ve şarkı söylemeye başladı. daha sahneye çıkmamışsın, kimse seni görmüyor, yahu dur be adam. :)

konserin başından sonuna kadar bir an bile durmadan ama sesi bir an olsun titremeden müthiş bir performans ortaya koydu. martin'in tek başına sahnede olduğu, grubun sahnede olmadığı anlarda bile yanda yerinde zor duran, şarkılar söyleyen, kendini sahneye atmamak için zor tutan bir dave gahan gördük.

bu kadar özel bir grup, bu kadar büyük bir başarı tesadüfen olmuyor işte. şu siteyi referans alırsak 1213. konserini veren bir gruptan bahsediyoruz. sahnede müthiş olduklarını söylemeye bile gerek yok. ama en çok dave gahan'ın o yandaki yerinde duramayan, yaptığı işi çok seven, kendini sürekli sahneye atmaya çalışan hallerinden etkilendim. bu kadar üst seviyede ve profesyonelce yapılan bir işin böyle bir amatör ruh ve heyecanı hala taşıyor olması beni mutlu etti. garip gelecek belki ama kendimi kandırılmamış hissettim.

herkese işini dave gahan kadar severek ve onun kadar kusursuz yaptığı, bol depeche mode'lu bir hayat dilerim.

devamını okuyayım »