day zero

  • 2591
  • 88
  • 17
  • 0
  • dün

türkiye'nin 500 ton domuz eti ithal etmesi

resmi gazete'nin 7 aralık sayısında yayınlanan tebliğe göre, et ve süt kurumu, moldova cumhuriyeti'nden 500 ton taze, soğutulmuş veya dondurulmuş domuz eti ithal edecek.

resmi gazetenin 7 aralık'taki sayısında yayımlanan domuz eti ithalatına izin verilen tebliğ, meclis'e taşındı. konuyla ilgili soru önergesi veren chp'li fikri sağlar, "böyle bir ihtiyaç nereden doğdu? ürün türkiye'de kim tarafından, nerede ve nasıl kullanılacak?" diye sordu.

resmi gazete'nin 7 aralık sayısında yayınlanan tebliğe göre gıda, tarım ve hayvancılık bakanlığı'na bağlı olan et ve süt kurumu, moldova cumhuriyeti'nden 500 ton taze, soğutulmuş veya dondurulmuş domuz eti ithal edecek. bu ithalat sıfır gümrük vergisiyle olacak.

tebligatta et ve süt kurumu, gıda, tarım ve hayvancılık bakanlığı'na bağlı olmasına rağmen, 500 ton domuz eti ithalatını ekonomi bakanlığı'nın üstlenmesi de yine tartışma konusu oldu. ithal edilecek domuz etinin ne amaçla ithal edildiği ve nerede kullanılacağı konusunda ise açıklama yapılmadı.

meclis'e taşındı

konuyu meclis'e taşıyan chp mersin milletvekili fikri sağlar, "böyle bir ihtiyaç nereden doğdu? ürün türkiye'de kim tarafından, nerede ve nasıl kullanılacak?" diye sordu.

fikri sağlar'ın başbakan binali yıldırım tarafından cevaplandırılmasını istediği soru önergesi şöyle:

"dünyanın 17. büyük ekonomisine sahip olduğu iddiasında bulunan türkiye cumhuriyeti’nin 4 milyon nüfuslu moldava’dan domuz eti, süt ve süt ürünleri, tereyağı, yumurta, reçel, pasta, meyve suyu ve çakal eriği ithal edeceğine dair karar 7.12.2016 tarihli resmi gazetede yayınlanmıştır.

tarım sektöründe ithalat artık alışageldiğimiz bir duruma dönüşmüştür. seçim bölgem mersin’de bile narenciye 20-30 kuruşa satılırken; sebze ve meyve ithalatı devam etmektedir. ayrıca yalnızca tarım değil hayvancılık alanında da benzeri durum yaşanmakta, damızlık büyükbaş hayvan ithalatı artarak devam etmektedir. gerekçesi de kırmızı et arzının talebi karşılamaması sonucunda fiyatlardaki yüksek seyir olarak açıklanmaktadır.

türkiye hayvancılık bakımından elverişli bir konuma sahipken, et ithal etmesine anlam vermek mümkün değildir. hele ki domuz avı yasağını kaldırmak yerine, domuz etinin ithal edilmesi açıklanamayacak kadar gülünçtür.

bu çerçevede:

1) türkiye, moldova'dan 500 ton domuz eti ithal edecek mi? edecekse hangi talep doğrultusunda edecek? böyle bir ihtiyaç nereden doğdu?

2) eğer ithalat söz konusu olmayacaksa tebliğde neden böyle bir ürün yer alıyor?

3) ürün türkiye'de kim tarafından, nerede ve nasıl kullanılacak?

4) neden türkiye’de domuz avı yasağı yasağını kaldırmak yerine, moldova’dan domuz eti ithal edeceksiniz?

http://odatv.com/…bc29098a4363af0243330c08b6d74.jpg

tabi ki kedi köpek mamalarında kullanılacaktır (500 ton).

(bkz: yersen)

devamını okuyayım »