dean

  • 118
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 ay önce

venom (film)

venom filmi duyurulduğundan, hatta spider-man'siz, spider-man evreni duyurulduğundan beri bu evrenle ilgili çok fazla soru işaretim var. spider-man'in olmadığı ve hemen hemen her karakterin spider-man ile bağlantılı olması gereken bir evrende bu iş nasıl yürüyecek belli değil. bu konuda venom'un yeni fragmanının pek yardımcı olduğunu söyleyemeyeceğim.

fragman biz son derece düz ve klişe bir hikaye sunmuş. zaten hikayenin bütün evrimini fragmanlardan takip etmek mümkün. benzer bir olay spider-man: homecoming fragmanında da vardı. bütün hikayeyi sırasıyla takip edebiliyordunuz maalesef aynı hataya bu fragmanda da düşmüşler. filmin genel atmosferi 90'lı yıllarda çekilmiş, depoda unutulmuş, bulunca da vizon sokalım bari denmiş izlenimi uyandırıyor. filmin üzerinde rahatsız edici bir b movie gölgesi var. özellikle diyaloglar bunun kanıtı olsa gerek. "gözler, ciğerler, pankreas çok fazla atıştırmalık var" ya da fragmanın sonundaki parazit esprisi. yine dr. carlton drake'ın insanlar tek kullanımlıktır lafı gibi. eddie ile venom'un ilişkisi filmin en önemli katalizörü olacakken filmin tamamı bu kalitede yazıldıysa maalesef bizi çok sorunlu bir senaryo bekliyor demektir.

film duyurulduğundan beri tartışılan spider-man'siz venom olur mu sorusuna gelirsek. spider-man'siz venom olmaz. zaten fragmandan gördüğümüz kadarıyla da olmamış. eddie brock ve symbiote'un birleşiminden venom'u yaratan şey eddie'nin peter parker nefreti, symbiote'un da spider-man nefreti. sen bu temel taş dinamiği ortadan kaldırırsan origin olması gereken film büyük yara alır. spider-man olmadan venom'un kaybettiği özelliklerden biri de power set. örümcek benzeri güçlerini filmde kullanamıyor. hem bu hem de tom hardy gösterme isteğiyle eddie insan halinde de symbiote uzantıları oluşturuyor ve bence bu hiç iyi bir fikir değil. yukarıda bahsettiğim b movie hava bu sahnelerde kötü bir görselliğe sebep oluyor. filmi nedensiz yere ucuz gösteriyor. spider-man'in olmaması kostümde de farklılığa sebep olmuş tabi ki örümcek logosu yok. örümcek logosu olmayan venom benim için yarasa sembolü olmayan batman ve s sembolü olmayan superman ile aynı şey.

fragmanda en beğendiğim şey venom'un size'ı. fragmanın ortasında düşmanın tuttuğu sahnede net şekilde görülüyor. neredeyse mükemmel bir size tutturmuşlar. boyu, eni, vücut yapısı tam oturmuş. spider-man 3 filmindeki venom'dan çok çok daha iyi görünüyor. venom'un vahşiliğini ve korkutuculuğunu tam şekilde yansıtmayı başarmışlar.

filmin kötü adamı dr. carlton drake. fragmanlar bize maalesef çok klişe bir kötü adam profili sunuyor. tom hardy'den fırsat kalıp bu karakteri işleyeceklerini düşünmüyorum. fragmanda da gördüğümüz gibi kendisi aynı zamanda symbiote taşıyıcısı olup riot'a dönüşecek. venom filmi çekince mirror villain yapmaya biraz elleri mahküm oluyor. en azından power set'i farklı olursa aksiyon anlamında eğlenceli şeyler izleyebiliriz.

filmin kadrosunda olan ama daha görmediğimiz ve muhtemelen filmi izleyene kadar da göremeyeceğimiz woody harrelson var. harrelson, olası ikinci filmde rolünün fazla olduğunu söylemişti. kendisi büyük ihtimalle cletus kasady nam'ı diğer carnage'ı canlandırıyor. bu filmin sonunda ya da ikinci filmde kesinlikle carnage'ı göreceğiz diye düşünüyorum.

villain filmi çekmek temelde zor bi'şey. çizgi romanlardaki gibi filmi işletemiyorsunuz. full villain halini yansıtamıyorsunuz. ister istemez iş anti-hero sahasına giriyor. bu noktada da karakterin matematiği bozuluyor. benzer bir durumu en son suicide squad'ta gördük. gözü dönmüş manyaklar olması gereken insanlar bir anda birbirleri için canını ortaya atmaya başladı. venom filmi de benzer bir risk taşıyor. bu konuda en önemli şey evrenin nasıl tasarlandığı konusu. lakin kamera arkasın baktığımızda öncelikle venom filmi bence evren işini başarabilecek işinin ehli insanlar tarafından hayata geçirilmiyor. filmin prodüktörlerinden avi arad, the amazing spider-man serisinde evren kurma konusunda çok başarısız bir performans çıkarmıştı. spider-man 3 filminde venom'u filme koyma baskısı çok kötü sonuç vermişti. filmin yazarlarının kariyerine baktığımızda fifty shades of grey, gangster squad, training day dizisi, con air ve gone in sixty seconds gibi umut vermeyen işler görüyoruz. yönetmen ruben fleischer ise zombieland filminin başarısının yanına hiç yaklaşamadı. filmin üzerinden ise dokuz yıl geçti.

fragmanlar halen, bizim ilginç izlenmeye değer hikayemiz vardan ziyade bizim tom hardy'miz var üzerine. tom hardy'yi çıkardığımız zaman geriye neredeyse hiçbir şeyin kalmadığı bir marketing süreci var. hardy büyük bir isim. ama kötü bir filmi kimse tek başına kurtaramaz. bu filmin gelişim süreci bana fena halde tom cruise'lu the mummy filmini hatırlatıyor. benzer şekilde büyük bir yıldız ile hareket ediliyor. evren kurulacak ilk film bir çok soru işareti ile geliyor. sonrasında gelmesi planlanan filmlerin bile oyuncuları duyuruluyor. bana sonu da the mummy ve dark universe gibi olacak izlenimi uyandırıyor.

son olarak venom son derece ilginç bir karakter. çizgi romandaki dinamik yakalanabilseydi çok orijinal bir film çıkabilirdi. şu anki haliyle maalesef son derece vasat bir aksiyon vadediyor. filme çok fazla süre kalmadı. halen filmin güzel olmasını istiyorum. bu başlık altında umarım filmi öven güzel bir eleştiri yazabilirim. ama gözüme pek mümkün gözükmüyor.

devamını okuyayım »
01.08.2018 13:36