deathline

  • anadolu çocuğu (333)
  • 868
  • 11
  • 6
  • 2
  • dün

2016 ekonomik krizi

90'ları bilenler bilir uçuk enflasyon, uçan kurlar, deli bir iç borç , değersizleşen tl vardı ama bu şartlarda dahi büyüme vardı, ekonomi hareketli idi.yani kayıp kadar cironu artırabilirsen günü kurtarırdın ama aslında milim milim kaybediyordun ve 99 da patladı.

şimdi ise yüksek sayılabilen bir çekirdek enflasyon, ağır ağır yükselen kur, devasa dış borç, devamlı düşen büyüme hızı, ekonomik hareketliliğin azalması.bilenler bilir 2001 krizi için hızla giden arabanın aniden frene basılınca takla atması demişlerdi.şuanki durumumuz onu andırıyor.fazla değil piyasaya 1-2 milyar dolar salıp, imf dende 26,5 milyar dolar borç alınca her şey kısa sürede çözüldü.borç rakamları o zaman için yüzde 80 gibi çok yüksek yüzdelere çıksada ödenebilecek bir borç idi.kamu 200, özel sektör 300, hazine 100 milyar dolar olmak üzere net pozisyonunuz eksi ~400milyar dolar. kurtarmak için çok büyük diye bir tabir vardır ya bu tam olarak o.

ortada muhtemelen bize ait olmayan ne zamanda geri ödeyeceğimiz belli olmayan bir para var.borcu kapatsak mal alamayız,maaşlar ödenmez dükkan biter, harcasak yarın bigün icra gelecek, tefecinin eline düşmek yakındır.

en komiği ise tespitler efendim kurt artınca n.ş.a. ihracat artar ama artmıyor tam tersi 2016 ihracat tahmini 2014 yılının altında kalması bekleniyor.enerjiden dolayı cari açığımız çok fazla imiş madem öyleyse petrol 30 dolara indiğinde neden bizim açık sadece bir miktar traşlandı, ülkenin resmen çekirdek bir cari açığı var.

daha önceki mesajlarıma bakarsanız eğer, tahminlerimin maalesef çıkmaya başladığını görürsünüz.2016 de özek sektörün sıkıntı düşeceğini, 2017 kamunun pörtleyeceğini yazmıştım.son tahminim ise 2017 eylül gibi genel işsizliğin %15 , genç işsizliğinin %25 bulması idi.

gerçi devlet çözümü bulmuş önce işsizlik hesabı değiştirildi , şimdi enflasyon sepetine müdahale edilecek.bu sayede faizler düşecek krediler coşacak ekmek arası kolon yemeye devam, memur işten at, şirketlere çök yandaşa pasla hatta fetö nedeniyle işten atılanlar vatan hainidir deyip işsizlik rakamlarında hesaba katılmaz ise şaşmayın derim.olan her zamanki gibi maaşlı çalışanlara, gençlere falan olacak.gençler yurtdışına kaçabilen kaçsın benden sölemesi.

devamını okuyayım »
28.10.2016 23:25