debana

  • 73
  • 1
  • 0
  • 0
  • 2 hafta önce

öğrenildiğinde ufku iki katına çıkaran şeyler

bir toplumdaki saldırganlığın pekçok sebebi var. bir toplumu eğitimsiz bırakabilirsiniz, aç bırakabilirsiniz, güzel bir ahlak ve kültür anlayışı vardır ve bunları elinden alarak o toplumu yozlaştırabilirsiniz, mezhepler veya toplumsal sınıflar yoluyla toplumu kutuplaştırabilirsiniz, topluma aşırı baskı yapabilirsiniz, kanunları uygulamada veya kanun hazırlamada yetersiz kalabilirsiniz...

tabi bizde bu saydıklarımın hiçbiri yok. bu nedenle suç ve şiddet vakaları bizde yok denecek kadar az. o yüzden gelin konu tatsızlaştığında her zaman yaptığımız gibi şöyle komşu ülkelerimize bakalım. suriye, ırak, iran falan... göreceksiniz ki bu komşu ülkelerimizde yukarıda saydığım sebep ya da sebeplerden saldırganlık ve suç oranları oldukça yüksek. ama bütün bu saydıklarım bir ülkedeki suç ve şiddet olaylarını artırmaya yetmezmiş gibi bir de müslüman toplumlara özgü, şiddeti besleyen iki küçük faktör var ki bence biraz daha hassas olunması gerekiyor.

bunlardan ilki kastrasyon anksiyetesi. kabaca anlatacak olursam, freud demişki 3 - 7 yaş arasında erkek çocuk anneye aşık olduğunda babasının bunu fark edip çükünü keseceğini, yani hadım edileceğini düşünür. işte bu, kastrasyon anksiyetesidir. ve bilin bakalım bizde ne yapılıyor. ta taaa... bildiniz, evet çükümüz kesiliyor. hem de birçoğumuz çükümüzün kesildiğini hatırlayacak kadar büyükken. yani bu anksiyete gerçeğe dönüşüyor ve buna çok öfkeleniyoruz. e sorunu söyledik. çözümü söylememek olmaz. çocuklarınız henüz minicikken sünnet edin onları. mümkünse yaşı dolmadan bitirin bu işlemi. hele ki bilinç dışı bir şekilde hadım edileceği korkusu yaşıyorken, yani 3 - 7 yaşları arasında çükleri kesilince travma yaşıyor çocuk siz farkına varmadan.

bir ikinci faktör daha var. o da çocuğun önünde kurban kesme mevzusu. özellikle suriye'de ırak'ta falan haberlerde bangır bangır bağırırlar "çocukların önünde kurban kesmeyin" diye de yine bir şey değişmez. bizde yok böyle şeyler tabi. neden çocukların önünde kurban kesilmez hiç düşündünüz mü? küçük çocuğa neden counter ya da gta oynatılmazsa aynı sebepten. 6-7 yaşına kadar falan çocukta animistik düşünce denen bir düşünce tarzı var. sopayı at yapar, oyuncağı arkadaşı yapar, güneşin canlı olabileceğini, kendisinin uçabileceğini, hayvanların konuşabileceğini falan düşünür. o yaştaki çocuğun önünde kurban kesmekle insan kesmek arasında bir fark yok. senin önünde insan kesildiğinde yaşayacağın dehşetle 5 yaşındaki çocuğun önünde kurban kestiğinde yaşadığı dehşet aynı. yine o çocuğun önünde zırt pırt tavuk boğazlar, koyun derisi yüzer, gta'da önüne geleni vurursan o çocuk şiddeti normalleştirecek ve içinde şiddet tohumları filizlenecektir.

ama dedim ya. çok şükür bizde böyle şeyler yok. bir de kişi başında düşen milli gelir artarsa şiddet falan sıfıra inecek inşallah.

devamını okuyayım »