dedicado a deus

  • azimli
  • anadolu çocuğu (335)
  • 1051
  • 6
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

iphone x

iphone 8 plus ile birlikte modellerini eş zamanlı gerçek hayat şartlarında kullanmakta olan biri olarak yaratıcı özelliklerine rağmen pratikte bazı problemleri olduğunu bizzat deneyimlediğim telefon.

ön tarafta bulunan portre özellikli 2 kamera ve elbette önü çok açık olan face ıd önemli artılar. yine ayrıca iphone 8 boyutlarını tercih etmekle birlikte çift kamera için mecburen plus alanları da bu yükten kurtarıyor. bununla birlikte face ıd diğer alanlarda (formları doldurma, internet sitesi şifrelerini girme ve benim tahmin edemediğim başka alanlarda) çok faydalı olmakta ise de telefon kilidini açmak konusunda öyle saniyelik farklar açısından değil de bir çok kez pratiklik açısından touch ıd'nin gerisinde kalmaktadır.

almak isteyenlere net bir şekilde söylemek lazım ki iş hayatında masa üzerinde duran telefonu önünüzde ilgilendiğiniz (defter, kitap, notebook vs.) şeyi bırakmadan tek elle açmak mümkün değil. masada çalışan herkesin koyacağı şekilde ortalama olarak solunuza veya sağınıza masa üzerine bıraktığını telefonda face ıd'yi açmak çoğu kez imkansız. bir şekilde telefon ya gerçek hayatta asla olamayacağı şekilde tam önünüzde ve vücudunuza çok yakın olmalı ya da eğimli bir düzlemde bulunmalı. ilk başta önemsiz bir ayrıntı olduğu düşünülse de örnek olsun bilgisayar ile çalışırken hızlıca bildirim kontrolü veya bir aplikasyon açmak istediğinizde ekran genellikle hata verip sayısal şifre girmenizi istiyor. bundan 3 yıl öncesi ile kıyasladığımızda önemsiz olabilir ama gelinen konfor standartları düşünüldüğünde bir kısım kullanıcı için can sıkıcı olacağı kesin.

benzer olarak da bir diğer sıkıntı da arabada bir dock'a yerleştirdiğiniz telefonunuzu kilitten açmak da benzer şekilde çoğu kez imkansız olmaktadır. özellikle dock'un pozisyonu direksiyona uzak veya aşağıda kalmakta ise zaten teknik olarak da yüzünüzü tanıyamamakta sistem. şimdi "araba kullanırken zaten telefon ekranına bakma, telefon kullanma" diyenler olacağını tahmin edebiliyorum. ben şahsen çok nadir araç kullanıyorum ama yasak ve tehlikeli olmasına rağmen hepimizin ihlal ettiği bu kural açısından da bilgi vermenin önemli olduğunu düşünüyorum. nihayetinde touch ıd kadar hızlı açılamıyor olması ve ısrarla telefonunu açmak isteyenlerin şifre girmek için daha çok dikkat sarf etmesi halinde kaza riskinin artacağı da tartışmasızdır.

son not olarak bu pratikler face ıd'nin daha kolay tanımasına imkan veren "dikkat gerekmesi" özelliği kapalı iken yapılmıştır.

devamını okuyayım »
09.01.2018 21:11