defeiksmed

  • 94
  • 29
  • 7
  • 0
  • evvelsi gün

buz hokeyi

izlemesi çok zevkli formaları ve seyircisi çok güzel olan spordur. bol aksiyonlu geçer oyun çok az durur. en üst düzeyde oynandığı lig nhl (national hockey league) dir. diğer amerika'nın üst düzey spor liglerinde genelde olduğu gibi (bkz: nba) (bkz: mlb)(bkz: nfl) bu sporda dünya turnuvalarında abd'nin hakimiyeti yoktur. rusva kanada ve abd iddialı ülkelerdendir.

kurallardan bahsedecek olursak oyun 3 devreden oluşur her devre 20 dakikadır. maç berabere bittiğinde ise ''overtime'' adı verilen uzatma dakikaları oynanır. bu uzatma dakikası süresince ''golden goal'' yani altın gol kuralı geçerlidir golü atan kazanır. overtime süresince maçta gene eşitlik bozulmazsa ''shootout'' denilen penaltı atışlarına geçilir. hücum oyuncuları defans olmadan sadece kaleciyle karşı karşıya pozisyona girerek gol atmaya çalışır. bir takım oyuncusu atıp diğeri kaçırdığı taktirde maç sonuçlanır. maçın sonlarına doğru geride olan takım kalecisini çıkarıp yerine oyuncu koyarak risk alabilmektedir. bu dakikalar genelde çok heyecanlı olur izlemesi zevklidir. maç içindeki sert müdahalelere aşırı abartılmadığı sürece foul verilmez. müdahalenin sert olup olmadığı ise hakemin takdirindedir. hokey sahası ise 3 bölgeye ayrılır takımın kalesinin arkası dahil olmak üzere öndeki mavi çizgiye kadar takımın kendi bölgesidir. karşı kaleden o tarafa yakın olan mavi çizgiye kadar olan bölge rakip sahadır. maviler arasında kalan bölge ise tarafsız bölgedir. offside yani ofsayt kuralı da bu çizgiye göre belirlenir. toptan önce rakip sahaya herhangi bir oyuncu girer ise bu ofsayttır. onun için hücum yaparken rakip sahada bulunan oyuncu varsa onun tarafsız bölgeye gelmesi beklenir ve sonra rakip sahaya top sürülür. her takımın kendi bölgesinde 2'şer tane olan kırmızı çemberin görevi ise faceoff adı verilen kalecinin topu elinde tutması durumunda top o kalecinin bulunduğu sahada bulunan iki çemberden birinde hakem tarafından hava atışı benzeri bir şey yapılır. iki oyuncu hava atışına gelir diğer oyuncular çemberin etrafına dizilir. ıcing ve foullerde de top bu çemberlerden hava atışıyla başlar.

mevkilere gelecek olursak meşhur korumalarıyla küçücük kalenin içinde bir kaleci bulunur. her ne kadar kale çok küçük olsa da top da çok küçük olduğu için sanıldığı kadar kolay bir iş değildir kalecilik önemli mevkidir. oyunda kaleci dışında 5 tane oyuncu bulunur bunlar sete göre değişkenlik gösterse de genel olarak sol ve sağ kanat olarak adlandırılan birer tane left winger ve right winger bulunur bu abiler takım hücuma çıkarken hızları ve fırsatçılıklarıyla skor bulmaya çalışırlar. çok hızlı olmaları gereklidir. bu kanatlar kenar oyuncularıdır ileride ortalarında ise center adı verilen forvet oyuncusu bulunur. bu oyuncu genel olarak kale önünde pozisyon arar, dönen topları fırsatçılığıyla tamamlamaya çalışır. geride ise 2 tane defans oyuncusu bulunur bunlar left defenceman ve right defenceman olmak üzere ikiye ayrılır. hücumda genelde pas alternatifi sağlarlar ve şut çekerler defansta ise hızlı kontraataklarda rakip wingerları durdurmaya çalışlar.

genel olarak buz hokeyi hakkında öğrenebileceğiniz şeyler hemen hemen bunlardır. izlemeniz tavsiye oynamanız ise şiddetle tavsiye edilir. sorunuz olursa yeşillendirebilirsiniz.

edit: forward center olarak düzeltildi

devamını okuyayım »