deli bi tane olsa yagla balla beslerim

  • 1351
  • 8
  • 5
  • 0
  • 5 gün önce

zazalar kürt değildir

ben anlamadım ki kim ne bok afedersin?

babama sorsam horasan'dan gelmiş türkmeniz. anama sorsam suriye araplarındanız. tipe bakıyorum açık buğday, renkli göz, kıvır saç! afgan'a benziyor!
annem babam aynı memleketten. bir tek kelime kürtçe midir zazaca mıdır, kurmançi midir bilmiyor! diğer taraf geveliyor bir şeyler ama her nasıl konuşuyorlarsa kendilerinden başkası anlamıyor!
dedem çakır pos bıyık postacı! hiç bahsetmezdi neyin nesi olduğumuzdan. bir ibadetini de görmedim çok şükür. cart curt kurban keser dururdu tek. nenem bütün yılı oruç geçirirdi, alnında dövme filan.
öteki dedem rus harbinde madalya filan almış. anlatırdı düşmanla çarpışmaları. bir de şahmaran'ı, fırat'ı, şahrut'u... masalcıydı.
dayım geçenlerde kökenimize dair sümer kalıntılarına rastlamış. itibar eden olmadı. almanya'da çoğu zaten. domuz pastırması yiyorlar, ben de götürüyorum arada, güzel. ama oradakiler daha iyi sanki.
bizim o taraflarda ermeniler çok, bize de 1-2 gelin karışmış. sonra antalya'dan yörük var bir tane. kayseri'li var. polonya'dan bile transfer var. onların da cinsi cibilliyeti kim bilir ne? çoluk çocuğa karışmış insanlar.
bu ırkçılığı neyi temel alıp yapıyorsunuz bilmiyorum ama boşuna uğraşıyorsunuz. böylesi bir memlekette onlarca kültür etkileşimi ortadayken orijin ırklar kalmış gibi bunların üzerinden kesin yargılarla konuşmak gülünçtür.

tanım: yazılı kaynak ve bilimsel kanıt olmaksızın varsayıma dayalı önerme.

ille bir yerde genelleyecekseniz insan çatısında genelleyin, gerisini boşverin.

devamını okuyayım »
15.06.2015 00:00