delirium

  • 412
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen ay

1 liran var mı yolda kaldım da

neredeyse adım başı dilenciyle karşılaşılan ve "hallahrzzasığiçin" diyen herkesin kolayca savuşturulduğu gayrettepe'de, büyükdere caddesi civarında profesyonel turist olanı vardı bunların, hâlâ aynı yerde mi sinyalcilik yapar bilmem. orta yaşı biraz geçkin bir adam, aksanlı maksanlı konuşup cüzdanını üsküdar ya da ümraniye gibi bir yerdeki otelde unuttuğunu söylüyor ve elindeki kağıdı gösteriyor. kağıtta birtakım otobüs numaraları, minibüs güzergahları ve her vesaitin ne kadar tuttuğu yazıyor, ortaya oldukça küsuratlı bir rakam çıkıyor.

ben adama para vermiş, ayaküstü bekçika muhabbeti yapmış, misafirperverliğiyle ünlü memleketimizde zorda kalmış bir turiste yardımcı olmanın mutluluğuyla yanından ayrılmıştım. ülkesine dönünce ödeyeceğini söyleyip banka hesap numaramı da istemişti ama yardımseveriz ya, üç beş kuruşun hesabını yapmayacağız ya... herif muhtemelen 20 metre öteden beni görüp "hah! geliyor ördek! şunun biraz medeniyet duyarına oynayayım, ingilizce biliyorsa kesin yolarım" demiştir ama aklıma geldiyse de çok sallamamış, o gün iyi hissetmiş, hatta iş yerindeki arkadaşlara da anlatmıştım.

yaklaşık bir yıl sonra, aynı iş yerinde yeni çalışmaya başlamış bir arkadaş da ofise "zor durumda kalmış turiste yardım etmiş türk genci mutluluğu" ile girdi. the end.

devamını okuyayım »
12.06.2017 15:27