demirmen1

  • çetrefilli (392)
  • 602
  • 2
  • 0
  • 0
  • 2 hafta önce

öğrenildiğinde ufku iki katına çıkaran şeyler

bu başlığa bu bilgiyi ilk ben giriyorum çok hoşuma giden bir bilgi ve yuh artık demiştim. öğrendiğinizde sizin de ufkunuz açılacak eminim.

öncelikle google'a girin 1975 nobel "barış" ödülü yazın. (barışı boşuna tırnak içine almadım, ona geleceğim)

yazdınız ve gördünüz andrey saharov. peki saharov ne yapmış da en önemli ödüllerden biri olan nobel ödülünü "barış" dalında almış dersiniz?

işte burada tüyler diken olacak ve nasıl ulan diyeceksiniz!

bu adam dünyanın en büyük bombası olan "tsar bomb" yani çar bombası herkesin bildiği tabirle hidrojen bombasını yapan insanlardan birisi. inanabiliyor musunuz ya 50 megatonluk dünyanın gelmiş geçmiş en büyük bombası ulan bu. grönland'ı direkt yok edecek kadar büyük bir bomba ve tek atışta 100 milyon insanı silebiliyor. bunun icadında çalışmış bir adam.

o zamanlar yanılmıyorsam sscb'nin başında nikita kruşçev var. hükümet çar bombasının 100 megaton olmasını istiyor. 100 megaton ulan... yıkım etkisini düşünemedim bile. afrika kadar kıtayı düşünün yıllarca çiçek bitmiyor. wow nükleere bak. hükümet 100 megaton istiyor ama saharov karşı çıkıyor "iyi dedin hoş dedin de o kadarına ne gerek var amuğa goyam" diyerek 50 megatonluk son bombayı artık yapıyorlar 1 yıla yakın bir sürede. ayrıyeten bombanın dış kısmı kurşun ile güçlendiriliyor yıkım etkisi artırılıyor.

ve finale gelelim. 1961'de bomba sibirya'nın kuzeyinde deneniyor ve başarılı bulunuyor. ancak ne olduysa saharov bu bombanın ülkelere denge getirmekten çok zarar getireceğinin farkına varabiliyor. sadece caydırıcılık için icat ettiğini iddia ederek, bu bombanın tehlikeleri emeller için kullanılmasına karşı olarak bir muhalif grup oluşturdu ve kendi yaptığı bombaya karşı savaş ilan etti. en sonunda sovyetlerin nükleer araştırmalarından atılıp ülkesinde sürgünler yemiştir. bugün hala en önemli insan hakları savunucuları arasında ön sıralarda geldiği yazılıdır.

evet işte hikaye bu. karar sizin. en büyük bombayı yapan birisinin "barış" ödülü alması samimi midir, yoksa pişmanlık duyup bu bombaya karşı her şeyini verdiği için ödülü hak etmiş midir?

devamını okuyayım »