dender

  • 2809
  • 35
  • 6
  • 1
  • bugün

the godfather

sinema tarihinin en iyi eserlerinden biridir fakat neden az oscar aldığı (3) pek bilinmez.

aslında oscar ödüllerinden önce "aday olduğu 9 oscardan 8'i garanti" gözüyle bakılmaktadır. marlon brando'nun gösteridiği sinema tarihinin en unutulmaz (belki de o zamana kadar tartışmasız en iyisi) performansından sonra herkes brando'nun kazanma ihtimalini %99 değil %100 görür fakat bazı kuşlar, brando'nun ödül gecesine gelmeyeceğini ve ödülü kabul etmeyeceğini erkenden haber alıp ödülleri belirleyen kişilere ulaştırır. brando'nun yaptığı tam olarak önce hollywood'u yani akademi ödüllerinin kalbini, ardından da abd politikalarını yerin dibine sokmaktır.

bu konuda çok kibirli olan amerikalılar, eşi benzeri pek görülmemiş bir performans gösteren brando'ya ödül vermemenin akademiye çok daha büyük zarar vereceğinin farkındadır. akademi ödülü verildiğinde de, illa ki ödülü almak için ödül sahibini de çağırmak zorunda oldukları için istemeye istemeye videodaki olayın yaşanmasına göz yumar. kısaca abd'nin kızılderililere yaptıklarını kabullenemeyen brando, ödülü reddediyor ve konuşma yapması için dönemin önde gelen kızılderili liderlerinden birini ödülü reddedip nedenini anlatması için temsilci olarak seçiyor. kızılderili kadının ödülü eliyle reddetmesi ve sunucunun yüzünün girdiği şekil akademi ödülleri tarihinin en unutlmaz birkaç anından biri olarak kabul edilir.

akademi, böyle bir olayın sorumlusu olan brando'ya bir daha ödül vermeyecektir fakat bu yeterli değildir. bu olayın hıncını filmden alır ve sadece 2 oscar verir. işin komik tarafı o sene the godfather'ın rakibi nerdeyse yoktur. mesela yardımcı erkek oyuncu dalında 5 aday vardır 3 tanesi vito carleone'nin çocuklarını oynayan al pacino, robert duvall ve cames caan'dir fakat ödül surpriz olarak cabaret'e gider. herkes al pacino'nun kazanmasına kesin gözüyle bakar fakat al pacino da "ben yardımcı değil filmin asıl starıyım, brando yerine beni en iyi erkek oyuncu ödülüne layık görmeliydiniz. hile yaptınız" diyerek o da ödül törenin protesto eder. akademi organizatörleri zaten brando'nun olayını önceden bildiği için, "eğer bir de üzerine al pacino olayını yaşarsak hepten sıçarız" diyerek daha büyük bir skandala imza atarak ödülü surprizin de surprizi joel grey'e verir ve hepten batırırlar. burada da şöyle bir gerçek vardır. baba filminden bu ödülü en çok al pacino hak etmektedir. kalkıp robert duvall ya da cames caan'e verirsek olmaz, kasıtlı olarak al pacino'yu cezalandırdığımız anlaşılır. en iyisi hiçbirine vermeyelim derler ve iyice batırırlar.

diğer ödüllerde de the godfather'a haksızlık yaparlar ve sinema tarihinin en büyük birkaç eserinden biri olan the godfather, ancak 3 ödül kazanabilir ki altını çizmekte fayda var, the godfather'ın o seneki rakipleri vasatın da vasatıdır...

devamını okuyayım »