denedim olmadi oldu mu

  • 395
  • 2
  • 0
  • 0
  • 2 hafta önce

akademisyen

sabah 6'da uyanıp, servisle evinin yakınlarından alınıp bir ofise tıkılan ve orada saatlerce, sermayesi olan fakat genellikle insanlığı ve beyni olmayan tek bir patrona para kazandırmayla meşgul olup ondan sonra yine servise tıkılıp evinin yanına bırakılan sözümona 'hayatı öğrenmiş, tutunmuş' ve steril bir hayat yaşayan tiplerin beğenmediği kişilerdir.

mesleki etik diye bir kavram vardır. o çerçevede çalışan herkes saygıdeğerdir. piyasada egosu yüksek doktor, polis, avukat vs hiç mi yok? ülkemiz için şunu iddia etmek mümkündür: hakkıyla akademisyenlik yapan ve alanına herhangi bir katkıda bulunmak isteyen bütün akademisyenler bu ülkede yaşamaktan mutsuzdurlar. neden mi? çünkü hiç birşey olması gerektiği gibi değil de ondan. ve birşeyin nasıl olması gerektiğini o alanda doktora yapmış, doçent, profesör olmuş ve tonlarca kitap, makale, tez vs. okumuş akademisyenlerden daha iyi bilemez kimse. geri kalanlar sadece hariçten gazel okumaktadırlar. o kadar!

hayatta elinde bir kitap göremeyeceğiniz, bilimsel çalışma ve düşünmeden haberi olmayan, hayata tutunabilmiş olmayı bilgisayar ekranlarında gördükleri rakamlarla değerlendiren zihniyetlerden bunu anlamalarını beklemek ne kadar doğru?

madem bu kadar beğenmiyorsun o akademisyenleri, madem o adamlar bu ülkede bilim üretmiyor (en azından üretenlere saygınız olsun) neden üniversiteye gireceğim diye kıçını yırtıyorsun? bana türkiye şartları deme! hayata tutunabilmiş (!) zenginlerin kaç tanesi üniversite mezunu? bill gates? sakıp sabancı? ahmet çalık?

peki sizce başarı holdinglerin milyon dolarlık projelerinde çalışıp, şirket arabasına binip, aldığı maaşın büyük bir kısmını o maaşı kazandığını belirtecek takım elbise, ayakkabı, saat, lüks restorantlar vb. yerlerde harcayıp mutlu bir hayat yaşadığına dair kendi kendini kandırmak mı?

kusura bakmayın hanımlar, beyler fakat ülke gerçeklerini akademisyenler daha iyi göremezsiniz o minicik akıllarınızla. bunun için okumak, bilgiye ulaşmak ve bilgi üretmek gerekir. 1'ler ve 0'lardan oluşan hesap özetleri değil!

not: bu yazdıklarım daha fazla bilgi uğruna gerçekten emek harcayan akademisyenler için geçerli ve ben bir akademisyen değil, işsiz bir üniversite mezunuyum!

devamını okuyayım »
05.02.2013 17:36