derelerde tepelerde kaybolmak istiyorum

  • 2117
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 yıl önce

burger king'in king boy kola israfı

burger king'in en büyük boyu, king boy kolası. 750 mililitre pepsi.

normal burger king menülerine 2 lira fark vererek king boy olarak sipariş veriliyor. ben hiç kimsenin 750 mililitre kolayı tek bir hamburger ve yanında king boy patatesiyle bitirebileceğini düşünmüyorum. aslında müşteri king boy patates için 2 lira fark ödüyor, büyüyen kola ise cabası. ekseriyetle o 750 mililitre kolanın yarıya yakını masada kalıyor, içilmiyor. normal boy (400 mililitre) kola bir hamburger ve king boy patates için yeter ve hatta çoğu zaman artar da.

durum böyleyken herkes içmediği o kola için, sırf king boy patatesleri hatırına 2 lira para ödüyor. ödenen 2 lira ayrı bir kayıp, içilmeyen, çöpe atılan o kolalar ise ayrı bir kayıp. türkiye genelinde 500 şubesinde 250 adet king boy kolanın en az yarısının çöpe gittiği düşünüldüğünde toplamda günlük 37.500 litre, yıllık ise 14 milyon litre kola çöpe dökülmektedir. çöpe dökülen 14 milyon litre kolayla birlikte 1.600.000 kilogram şeker de çöpe gitmektedir.

750 mililitre kolanın tamamını içen müşteriler de elbet vardır. ama bu müşterilerin oranının %10'u geçeceğini düşünmüyorum ben.

king boy kolayı menülerden çıkarmak bu kolanın tamamını tüketen müşterisine (%10 da olsa) haksızlık olacaktır. bu kolanın müşterilerinin büyük çoğunluğu king boy seçimini 750 mililitre kola için değil de genellikle king boy patatesleri için yapmaktadır. oluşan israf ve müşterinin cebinden çıkan gereksiz kola ücretinin önüne geçmenin en mantıklı yolu menülerde kola ve patatesleri ayrı ücretlendirmektir. 1 lira fark vererek kola ve patates miktarını büyütmek yerine, ayrı ayrı 50şer kuruş verilerek patatesleri ayrı, kolaları ayrı büyütebilme seçeneği sunulmalıdır. böylelikle müşteri 70-80 gram patates için 750 mililitre kolaya para vermekten kurtulacağı gibi, bir o kadar kolanın(şekerin) da çöpe gitmesinin önüne geçilmiş olacaktır. hem müşteri hem de ülke ekonomisi bu değişiklikten fayda görecektir. eminim burger king bu menü seçeneğinin düzeltilmesinden hiç bir kayba uğramayacaktır.

devamını okuyayım »