detmold

  • 1109
  • 6
  • 1
  • 0
  • evvelsi gün

iphone güvenlik skandalı

bizzat yaşadığım olaydır, kime anlatsam vayyyyyy be ben olsam milyon dolarlık tazminat isterim diye bol keseden konuşuyor ama bir avukat olarak bu işin türkiye'de o kadar da kolay olmadığı, telefonumun aylarca bilirkişi incelemesine tabi tutulacağı öngörüsüyle sadece ibret olsun diye başımdan geçenleri paylaşıyorum. bir de elimden gelen herkesin bilmesini sağlayacağım.

2012 sonlarında bir iş için brüksele gittim orda ilk defa icloud'u açtım. döndüğümde telefonumu açtığımda rehberde bana ait tek bir numara bile yoktu. ancak yepyeni ve başkasına ait bir rehber telefonumun hafızasındaydı. bunun iclouddan kaynaklandığını tahmin ederek (bkz: icloud) ve bir kereliğe mahsus bir teknik arıza yaşanmış olabilir diyerek rehberi sildim. daha önce itunesdan almış olduğum rehber backup'ını telefona yükledim arada olan backuptan sonra kaydetmiş olduğum numaralara oldu tabii. icloud'u kapattım. bu arada sildiğim rehber içerisinde kullanıcıya ait silah ruhsat numarası, elçilik telefonları, polis telefonları, akrabalarının telefonları, pek çok özel numara vs. yer alması da konuyu fazla didiklememem için ayrı bir motivasyon oldu. ayrıca bu şahsın rehberinde benim soyadımla aynı pek çok kişinin telefonu yer alıyordu.

aradan oldukça zaman geçtikten sonra geçtiğimiz ay, henüz ios 7'ye yüklememiş olmama rağmen rağmen posta kutuma ios 7'ye hoş geldiniz diye bir mesaj düştü. benim de içime bir kurt düştü tabii. icloud'u aynı aksaklık hala var mı, başka bir kişi ile aynı accounta mı tanımlanmışız diye açtım. açmaz olaydım. yine adamın rehberi telefonuma düştü. bu sefer bir adım ileri giderek find my iphone aplikasyonundan (bkz: find my iphone) hesabımı açtım, hesabımın altında hiç tanımadığım bir iphone vardı. tıkladığımda bu kişinin harita üzerinde yanıp sönen nokta olarak lokasyonunu da görebiliyordum, ki bu uygulamaya göz atmış olanlar bilirler, aşağıda hırsızlığa karşı korumak için iphone'u sil seçeneği de bulunur. yani isteseydim bu kişinin iphone'unu silmem ya da telefonuna sinyal sesi göndermem de mümkündü.

sıkıntılı süreç bundan sonra başladı. 20 eylül tarihinde apple'ı aradım adı lina gibi yabancı ismi olan ancak türkçe konuşan bir kadın açtı, konuyu anlattım inananamadı, supervisoruma bağlayacağım ancak o türkçe konuşamıyor dedi. ben de ingilizce anlaşabileceğimizi belirttim. aynı soruları 20 kere sorup bir türlü inanmadılar, telefonumu nerden aldığımı sordular (allahtan turkcellden kullanılmamış sıfır paketinde satın aldım), bana özel bir şifre verip mühendislerinin hesabı incelemeye alacağını konunun çok ciddi olduğunu belirttiler. sonra arada sırada arayıp hala çözemedik lütfen hesapta işlem yapabilmemiz için size atanan şifreyi değiştirmeyin vs. gibi söylemlerle oyaladılar.

bir müddet sonra dayanamadım ve e-posta ile bu konuyu iki şartla hemen kapatmaya hazır olduğumu ifade ettim. bana güvenimi kaybetmiş olduğum telefon yerine yeni bir telefon vereceklerdi ve eski satın almalarımı yeni bir hesaba taşıyacaklardı. ben de konuyu unutacaktım. maalesef, cevap vermek şöyle dursun yunanistan’daki müşteri temsilcisi amalia bana telefon açtı ve dava açıp açmayacağımı, açacaksam konuyu çözmeye çalışmayacaklarını söyleyerek aklı sıra tehdit etti. ben de siz kendi işinizi benim dava açıp açmamamdan bağımsız olarak yapın, benim stratejimden çok hatanızı düzeltin, ki teklifim hala geçerli yeni bir telefon ve hesap verin uzlaşalım dedim. özrü kabahatinden büyük, cevap olarak sorunun telefondan değil hesaptan kaynaklandığını yeni bir apple alsamda aynı sorunun devam edeceğini ifade etti. ben de o zaman hesabı silin yeni bir hesapla eski satın almalarımı tanımlayın dediğimde bunu henüz başaramayacaklarını ne kadar süreceğini de bilmediklerini ifade etti. ben de onlara her ne kadar 15 gün süre vermiş olsam da, dayanamadım gıcık olduğum ve tepem atmış olduğu için gidip samsung s4 aldım. bunu da mahalle karısı gibi her platformda anlatmayı kendime görev edindim. yakında konuya ilişkin bir de ingilizce blogg açmayı düşünüyorum, linkedinde de rehber bilgileri bana gelen isim soyisim adaşımla irtibata geçtim, maalesef benim bilgilerim de ona geçmiş.

konu aslında çok ciddi sonuçları olan bir konu. düşünsenize rehberinize kimleri ne isimlerle kaydediyorsunuz, insanlar eşlerinin bile rehberlerine bakmasını istemiyor. aslında bir nevi kirli çekmece gibi rehberlerimiz. örneğin telefonda evlilik dışı ilişki numaraları, pek çok başkalarının görmesi istenilmeyen numaralar yer alabilir (bende yok arkadaşda vardı ordan biliyorum), işin sebebiyle pek çok gizli numara olabilir (bende vardı) örneğin mitte çalışan arkadaşları isminin altına mit diye, emniyette çalışanları emniyet diye kaydetmişliğim vardır. mesela internet bankacılığı şifrelerim hep rehberdedir. yine örnek olarak söylüyorum adamın silah ruhsat numarasının, kız kardeşinin numarasının, ailesinin tüm numaralarının bende ne işi var? ya adam beni öldürmek istese? ya ben adamı susturmak istesem? kredi kartı numaramı verdiğim hesabımda başka birinin nasıl yetkisi olabiliyor?

yılların iphonecusuydum, fanboy arkadaşlar kızmasın bundan sonra özellikle ben kendilerine bildirimde bulunduktan sonra herhangi bir sonuç almaktan uzak yaklaşımları sebebiyle tüm hayatımı emanet ettiğim smart phoneumu asla apple'dan almam. diğerleri de ne kadar güvenli bilmesemde güvenimi istismar edene kadar kullanırım. ne demiş amerikalılar: you fool me once shame on you, you fool me twice shame on me. kimi politikacıların ön kamerayı bantla kapatması mantıklıymış aslında.

mühendisleri çözemiyormuş, peh peh peh sanki arkadaş bana uranyum zenginleştirin dedim. tek istediğim eşek yüküyle para verdiğim ve turkcell’den sıfır olarak aldığım garantili telefonumda yol açtıkları hasar ve sakarlıkları her ne ise bunun giderilmesiydi. yani bu yaşanılan her ne ise isteyerek yapın desem yapamazlar da, yapınca neden yeni bir hesap veremediler onu da anlamadım. bu kadar yetersizlik böylesine rekabetçi bir sektörde olur mu?

bu olay bence bir skandaldır, hem teknik yönüyle, hem güvenlik yönüyle, hem müşteri ilişkileri yönüyle.
ben saatlerce telefon konuşmalarımı, yaşadığım huzursuzluğu ve riski bir kenara bıraktım ve yeni bir ilişkiye başladım samsung s4’ümle, şimdi de cicim aylarındayız. özledim keratayı hadi bana müsaade.

konuya ilişkin bir de blogg açtım: iphonesecurityscandal burdan da takip edebilirsiniz.

devamını okuyayım »
17.10.2013 17:41