diagnost

  • 23
  • 0
  • 0
  • 0
  • 7 yıl önce

waco kuşatması

1993'ün nisan ayına gelindiğinde fbi, haftalık maliyeti bir milyon dolar'a yaklaşan bu kuşatmaya son vermeye karar verir. dönemin ve abd tarihinin ilk kadın adalet bakanı janet reno'ya koresh'in 'içerideki bebekleri dövdüğü ve çocuklara cinsel tacizde bulunduğu' söylenir. fbi daha sonra böyle bir kanıtı olmadığını açıklayacaktır, ancak iş işten geçmiştir. clinton ve reno'dan gereken izinler çoktan alınmıştır.

19 nisan 1993'te onlarca zırhlı araç ve personel, yüzlerce göz yaşartıcı bomba ile binaya saldırılır. fbi, saldırı sırasında sadece gaz kullanma niyetindedir. tarikat, zırhlı araçlara ateş açmaya başlayınca gazın ve zırhlı araçların miktarı artar. atılan gaz miktarı o kadar fazladır ki, binada yangın çıkar. fbi, yangınların tarikat tarafından çıkarıldığını savunur. 6 saat süren gazlı saldırı sonucu hiçbir tarikat üyesi dışarı çıkmayınca, zırhlı araçlar binaları yıkmaya başlar. tüm bu saldırılar sırasında, sadece dokuz tarikat üyesi dışarı çıkar. içeride kalanlar feci şekilde can verir.

gün sonunda, 25'i çocuk toplam 75 tarikat üyesi hayatını kaybetmiştir.

yapılan otopsilerde, bazı kadın ve çocukların kafataslarında kırıklar olduğu görülür. zırhlı araçların yıktığı duvarlar üzerlerine yıkılmıştır. bazıları gazdan zehirlenmiş, bazıları yanmıştır.

bazı çocukların göğüslerinde açılan tek bir kurşun yarasıyla öldükleri anlaşılmıştır. bu ölümlerle ilgili, kurtulan tarikat üyelerinden biri olan clyde doyle şunları söylemiştir:

"bir insanın başka bir insanın acısını, özellikle de gazdan zehirlenen ve yanmakta olan bir çocuğun ızıdırabını sona erdirmek için öldürmesinin nedenini anlayabiliyorum. bu durum, tarikatla ilgili söylenen 'toplu intihar' iddialarını daha anlamlı kılıyor. bunu söyleyenler, yanmanın ne demek olduğunu bilmiyor"

devamını okuyayım »