dikakana bey

  • 7462
  • 24
  • 3
  • 0
  • dün

balkan göçmenlerinin karaman kökenli olması

balkan göçmenlerinin hepsi için değil ama önemli bir bölümü için geçerlidir.
bunun nedeni, osmanlı karamanoğlu beyliğini ele geçirdiğinde, buradaki heterodoks türkmen kitlesini kendine tehlike olarak görmüş (haksız sayılmaz, türkmenler osmanlı'yı pek sevmezdi) olmasıdır.
osmanlı, bunları balkanlar'a dağıtmıştır.
(ilginçtir, selçuklu da yine bu otorite dinlemeyen heterodoks türkmenler'i batı anadolu'ya doğru sürmüştü)

balkanlar'a ilk dalgada giden (1300'lerin sonu) az sayıda türkmen ve orada müslümanlaşan yerel halklar (arnavut, boşnak, pomak) dışındaki osmanlı dönemi balkanlı türklerinin hemen hepsi karaman türkmenleri kökenlidir.

bu arada osmanlı öncesi balkanlar'a yerleşmiş olan kuman/peçenek/kıpçakları ve anadolu'dan geçmiş sarı saltık kitlelerini ayrıca belirtmekte fayda var. anadolu'dan gelen türklerden önce onlar vardı balkanlar'da.

konya karaman kökenli olduğunu iddia eden balkan göçmenlerinin sarı saçlı olmasının nedeni ise iki nedeni vardır:

1.
adam karaman'dan balkanlar'a gidince,
orada müslümanlaşmış/müslümanlaştırılmış slav ya da ilir kökenli yerli halk ile (bogomil kalıntıları/boşnaklar/pomaklar/arnavutlar) kız alıp vermiş, karışmıştır.

2.
türk boyları arasında sarı saç ve açık renk ten zaten çok sık görülen bir fiziki özellikti. örneğin tarihin gördüğü en büyük ve etkili türk boylarından kumanlar'ın ismi, sarı saç renklerinden gelmektedir tüm dillerde. bu çaıdan bakıldığında tüm türkleri siyah saçlı ve esmer tenli diye düşünmemek gerekir. slav unsurla karışmadan da açık renk saçlı ve tenli olanları da vardır.

devamını okuyayım »