dimkir

  • 446
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 yıl önce

the hobbit the battle of the five armies

--- spoiler ---

daha sauron'un orta dünya'nın ismini doğru dürüst bilmeyenlerin kendini "orta dünya fanı" ilan ederek beğendikleri film. bir diğeri yine güya orta dünya fanı, götü boklu bir orkun "gandalf'ı öldüreyazdığı" sahne demeye dili varabiliyor. kusura bakmayın ama gandalf gibi bir şahsiyetin ne idüğü belirsiz bir ork tarafından hakaretler eşliğinde yerlere paspas edilmesini içine sindirebilecek bir adam ancak yazın bizim salona fan olur. kralın dönüşü'nde dokuzlar'ın başı koca witchking'e dahi gandalf'ın asasını kırdırma gafletinde bulunmuştu pj, sonradan anladık ki bunu filmin normal versiyonuna koymaya cesaret edememişti kendisi gelebilecek tepkiler üzerine. şimdi ise dandik bir ork "geberteceğim seni ihtiyar" gibisinden bir saçmalık ağzından dökülürken gandalfı bok çuvalı gibi yerden yere çalabiliyor. kendi öz dedem o muameleye maruz kalsa ancak bu kadar sinirlenebilirdim.

önceki entrylerimden de görüleceği üzere orta dünya'dan filmler sonrası haberi olan, bu son filme kadar da peter jackson'ın yeteneklerine güvenen, cüceler sadece yürüyüşe çıksa gider hobbit'i izlerim diyen biri olarak şu son filmle birlikte yönetmenin eşşeğin genital bölgelerine suyu kaçırdığını göremeyen bariz sinemadan anlamıyordur. orta dünyanın temeline dinamit döşeyen saçmalıklar bir tarafa, adam espri kasacağım, aşk yaşatacağım diye filmin üzerine kurulu olduğu ana olayı filme koymayı unutmuş amk. olay cücelerin yurtlarını, altınlarını, dağı ele geçirmesi, ama biz filmde ne oldu ne bitti bilmiyoruz. bildiğimiz tek şey ölü bir cücenin başında zırıl zırıl ağlayan, "allahım çok canım yanıyor" diye feryat figan eden bir elf kızı. üstelik sadece bu sahneyi bile becerememişler millet onun bile farkında değil. tauriel kili'nin cansız bedeni başında cırlarken yerde yatan cüce ile koca elf savaşçısı arasında boy-boyut farkı yok lan. adamlar bu oranı yansıtmaya bile üşenmiş. insanın gözünü çıkaracak derecede rahatsızlık verdi o sahne her haliyle.

hiç bir siki beğenmeme timi üyesi hiç değilim, filmin taşıdığı potansiyel ortadayken bu hallere düşürülmesine aşırı sinirlenmiş biriyim sadece. alfrid ney lan? alfrid donun görünüyor ehehe. alfridlere gelesin peter.
--- spoiler ---

devamını okuyayım »
26.12.2014 14:31