dionysia

  • 185
  • 0
  • 0
  • 0
  • 10 yıl önce

ekşi sözlük

milyarlarca siteden meydana gelen koskocaman internet evrenindeki "boş vakitlerde zaman öldürme, stresli dönemlerde zihin boşaltma" galaksisi.

neredeyse dört yıl boyunca gözlemlediğim, "kutsal bilgi kaynağı" olmak ile "süper geyik kaynağı" olmak arasındaki gidiş gelişlerde - ki ikisi biraraya geldiğinde tadına doyulmaz entryler ortaya çıkıyor- yaşanan problemleri içeriği kullanıcı tarafından hazırlanan (evet, user generated content demeye çalışıyorum) bir ortamda yaşanabilecek beklenen sorunlar olarak gördüm. elbette ki, "ben ne dersem doğrudur" diye dayatarak ortamı sürekli gerenler, aklına her geleni üstelik o aklına geldiği ilk haliyle yazarak çöp içerikten başka bir şey üretemeyenler, özel hayatını burada yaşayıp çok özel sırlarını bile başkalarının ağzına sakız ettikten sonra sanki artık söylediklerinin bir anlamı olacakmış gibi her lafa atlayıp feci bunaltanlar, okuyanların üzülüp incinebileceğini hiç düşünmeden şuursuzca klavyeye sarılıp sonunda yok yere tartışma ortamı yaratanlar ve dikkat çekmek için ne yapacağını şaşıranlar, bütün bunlar pek çok yazar gibi beni de bıktırıyor, bu yazarların varlığı benim için bir vogon şiiri kadar tahammül edilemez oluyor. o an kendi kendime "bu insanların burada ne işi var?" diye soruyorum. <strong> dikkat buyrun, "benim burada ne işim var?" demiyorum. birkaç kişi dışında herkesten ve her şeyden hemen bıkan, çabucak gönlü geçen tipik bir tek çocuk örneği olarak dört yıldır burada isem bu, ekşi sözlük oyuncağımın beni oyalayabilmesinden kaynaklanıyor. ben burada bunun için, oyalanmak için bulunuyorum.</strong> işte marvin'e bile rahmet okutacak bir depresiflikle kendime bu soruyu sorduğumda aslında cevap aramıyorum, çünkü benim için "ekşi sözlük galaksisi" zaten bu insanlardan oluşmuyor. benim "ekşi sözlük" tanımım, tam da şu an bu entryi yazmamda bana ilham kaynağı olan ve sayıları toplasanız ancak beş olan, birbirinden müthiş yazarlardan ibaret, çünkü ben zaten ekşi sözlük'ü değil, sadece onları takip ediyorum.

özellikle okumayıp yazılarının birikmesini beklediğim, her biri ilgilendikleri alanda adını duyurmuş, gerçek isimleriyle akıllarda yer etmiş bu güzel insanları seviyorum. sadece, zaman ayırıp burada yazdıkları için değil; hiçbir kaynaktan copy/paste yapılamayacak içtenlikte öyle güzel, öyle doğal içerikler girip beni monitörün karşısında darmadağın ettikleri için; oturup ciddi emek harcayarak benim saatler, belki günler sürebilecek bir araştırmayla öğrenebileceğim bilgileri hokus pokus yaparcasına önüme serdikleri için; başladıkları yer ile şu an bulundukları yer arasındaki mesafe boyunca başarı kazandıkça daha mütevazı, olduklarından daha iyi birer insan oldukları için ve kimi zaman burada herkes birbirine girmiş, kıyametler kopuyorken bile, beni bunları hiç umursamadan direkt olarak "hayvan ara"da isimlerini aratacak kadar kendilerinin bağımlısı yaptıkları için seviyorum. çünkü onlar, tek başlarına benim için "ekşi sözlük" denen oluşumu ifade ediyorlar.

devamını okuyayım »
01.02.2008 23:59