dirtyoxygen

  • 1847
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 ay önce

türk zekası

uzun yıllar yurtdışında yaşayan bir türk olarak bu konuda cidden söyleyeceklerim var.

türk insanı cidden çok zeki. inanılmaz. hem kendi gördüğüm hem bana anlatılan binlerce hikaye var aklımda.
sisteme, kurala girebilen bir yapısı olsaydı herşey çok daha farklı olurdu eminim. ama türk zekası kurnazlık-uyanıklık sınıfından bir türlü çıkamıyor. sisteme sokulamıyor.
uyanıklıkla terbiyesizlik arasındaki sınırı bilmiyor.

almanya'da uzun süre yaşayacağım yeni evime taşındım. ev sahibi bayan steinkamp ilk onceleri eve türk oturmasını istememiş, önceden dili fena yanmış ama işyeri bastırıp benden bahsedince (istemeye istemeye) kabul etmiş.
kendisiyle tanıştım bana " hoşgeldin " dedi. tonton yaşlı bir teyze, ama ben de içten içe nazi bu heralde neden istemedi türk diye düşünmüyor değilim. hiç birşey demedi.
akşam kocası ile konuşurken kocası söyledi, önceden kalan bir türk odada bulunan lavabo deliğini küçültmüş ve 24 saat kaynar su sürekli akıyormuş delik küçük olunca su hep sıcak kalıyor haliyle (ama su burada çok kaynar akıyor türkiyedeki gibi kesinlikle değil)..e ısınan eşşek kadar seramik lavabo da kalorifer peteği işlevi görmüş kış aylarında. adam anlatırken gözleri kocaman oldu.
bana ne oluyorsa ben utandım. yerin dibine girdim diyim daha doğru, benim türkiye'deki güzel arkadaşlarım, hiçbiri böyle değil halbuki..

utandım akşam gelirken sanki benmişşim suçlu gibi dir demet çiçek aldım bayan steinkamp a, kırış kırış suratında büyük bir şaşkınlık ve mutluluk gördüm.
o da bir iki saat sonra bana yepyeni bir bisiklet verdi. gülümseyerek ve kelimeleri seçemeyerek uzattı kendisinin iki katı büyüklükteki bisikleti.
haftaya da çimenleri beraber biçicez. söz verdim.

1 ay +1 derece ısıncam diye bu insanları koskoca milletten soğutan adam eminim şu an biryerlerde "almanlar çok sala yeaaa.. bir ay böyle ısındım olm hahaah" diye anlatıyordur.
senin paran da olsa hiçbirşeyin tadını almaya yetmeyecek, senin karın da olsa seninle mutlu olmayacak.
senin hayatın sahte, sen yaşamanın ne kadar ciddi ne kadar güzel bir iş olduğunu hiçbir zaman anlayamayacaksın çünkü sen hep küçük hesaplarında kaybolacaksın.
orospu çocuğu seni.

devamını okuyayım »