ditriell

  • azimli
  • anadolu çocuğu (343)
  • 1010
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen yıl

golden retriever

bi köpeğin değerini anca kırsal bi yerlere gidersen anlarsın . golden retriever son bi 6 7 yıldır şipşirin bi süs köpeği vazifesi görmekte , modaymış gibi beslenilmekte , böyle tüyleri falan uzatılmakta , hımbıl hımbıl orda burda dolaştırılıp, sabah koşusunda eşlik ettirilip köpeğin istekleri gözardı edilmekte, köpeğin saflığından yararlanılmaktadır. bi köpek ne ister ki demeyin .. köpek ava çıkmak ister, koklamak, iz sürmek ister; köpek tasmadan kurtulup ordan oraya koşmayı doğayı ait olduğu yeri tanımak tanımadığı ne varsa ona ürmek(havlamak) ister . fakat şehir yaşamında bu imkansız denilir ve köpeğin hakları afiyetle yenilir, istisnalar mevcut olabilir tabi . (golden aslında yorulmaz tükenmez bi hayvandır, ve eğer daha özgür bi yerde yaşarsa çok fena kas yapar , bacakları falan butlu butlu olur, ve tabi çok güçlü olur , ama maalesef boyu kısa kalır , yani boyu uzun veya iriyarı olursa çabuk devrilir bu türler )

golden ı alıp bi köye möye götürdüğünüzde köpeğin cinsi bi anda kuşçu ya çıkar . golden molden anlamaz kimse kuşçu işte bu derler. kulaklar yayvan yayvan sarkıktır ya hani . öyle kategorize etmişlerdir. haklıdırlar fazlasıyla , goldenınızı kentli yaşama alıştırmadan daha küçükken şöyle bi salıverseniz otların arasına, teker teker civcivleri, tavukları boğuverir mesela. genlerinde var tutamazsın sen onu . yahut ormanın içine doğru gider gider 10 ikiyüz metre seni beklemez, sonra sen kayboldu sanarsın panik yaparsın, fakat ilerlediğinde görürsün ki köpek gitymemiş ilerde seni bekliyo dikmiş kuyruğunu , seni görür görmez tekrar koşmaya başlar* bunu her köpek yapmaz mesela bi pınık, yani fino yani terrier tavuğa tavuk suyu döksen böyle mis gibi gene koşmaz peşinden , korkar çünkü çekinir (tabi her köpek bi zaman sonra alışıyor , 2 yıl sonunda her terrier hakiki bi tavuk avcısı olabilir)

bu sebeple golden retrieverlarınızı sık sık pikniğe bi yere götürüp koşturun, özünü hatırlatın, başkalarının da alıp bu tür köpeklerin karakterini bozmasına engel olun temennilerimle noktalıyım entryi .

devamını okuyayım »
26.09.2006 23:22