dituba

  • 1871
  • 6
  • 1
  • 0
  • 3 gün önce

momo

şu şekilde bir uyarı mesajı aldığım, korkunç iddianın ürkütücü içeriğinin adı. her ihtimale karşı, bir süre için çocukları denetimi güç olan sanal platformlardan uzak tutmak en iyisi.

sayın velimiz,

yakın zamanda popülerleşen "momo challenge" isimli tehlikeli olabilecek bir oyun ile ilgili siz velilerimize farkındalık yaratmak istiyoruz. ögrencilerimizin bu yeni oyunla ilgili konuştuğunu ve birbirlerine şaka yaptıklarını ögrendik.

iddialara gore, oyun aslında herhangi bir mobil uygulama değil. ağırlıklı olarak whatsapp ve facebook üzerinden bilinmeyen bir hesabın kullanıcıları eklemesi ve kullanıcılara mesaj atmasi ile başlıyor. bu hesap tehlikeli,zararli ve rahatsız edici olabilecek mesaj, video içerik gibi şeyleri ekledigi hesap ile paylaşabiliyor.

bunun dışında yakın bir tarihte youtube içeriklerinde konuyla ilgili olmayan video olsa dahi 10-15 saniyelik kesitlerle momo challenge ile ilgili içerik oldugu iddia ediliyor fakat youtube kendi araştırmalarında göre böyle bir içeriğin bulunmadığını yakın bir zamanda açıkladı;
https://twitter.com/…ube/status/1100820993671495680

bu yeni oyun ile ilgili bilgilerimiz çok kısıtlı. henuz tam olarak gerçekliğinden bile emin olunamıyor. siber korsanlarin kullanıcıların kişisel bilgilerini çalmak için kullanıldığından şüpheleniliyor. velilerimizden çocuklarının sosyal medya kullanımını kontrol etmelerini, böyle bir içerikle karşılaşırlarsa önlem alınmasını rica ediyoruz.

konuyla ilgili ek bilgiler icin;
https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-45004722
https://www.bbc.com/…s/uk-northern-ireland-47359623

okul yönetimi

devamını okuyayım »