diyerek konusmami sonlandiriyorum

  • 297
  • 15
  • 2
  • 0
  • dün

özel görelilik teorisi

ön edit: olur da hasbelkader biri sözlük profilime bakar da belki ilgi alanına girer diye profilime sabitliyorum. aydınlatırsanız çok sevinirim, hatta pandemi geçerse içebildiğiniz kadar bira bile ısmarlarım.*

ne yazık ki hayat koşturmacası merak ettiklerimizin peşinden düşünmemize izin vermiyor. ah bir zengin olsam... daba raba raba raba ram... tevrat, kuran falan değil de görelilik okurdum herhalde. neyse konuya dönelim.

özel görelilik kuramının en birincil varsayımı ışık hızının her bir yerde sabit olması. bunu newton fizik evrenindeki sürükleme kuvveti* ve son ya da limit hız* kavramlarına benzetirdim küçükken. hala da mantıklı geliyor. nasıl ki bir akışkan içerisinde cisim belirli bir hızın üstüne çıkamıyorsa, uzayda da o hızın üstüne çıkamıyor.

mamafih göreliliği anlatabilmek için genelde birbirine göre x km/s hız ile hareket eden iki kişi örnek veriliyor. bu durumda elemanlardan biri elinde bir ışık kaynağı tutarsa, bu kaynaktan çıkan ışığın hızı = ışık hızı+x olmaz. o ışığın hızı yine sadece ışık hızı kadar olur. teori bu. ok bunu anladık.

fakat birbirine doğru 0.9 ışık hızıyla yaklaşan iki cisim çarpışırsa ne olur sorusunun cevabını vermiyor bu teori. muhtemelen bu soruya cevap vermek üzere de düşünülmüş bir teori olmadığından. neyse hadron çarpıştırıcısında muhtemelen bunun üzerine çalışıyorlardır zaten.

ve benim asıl kafamı karıştıran konu bu da değil.

elektromanyetik dalgalar hem dalga hem de parçacık teorisiyle açıklanıyor malum.

dalga teorisi üzerinden gidersek, destructive interference olan iki aynı dalga boyuna sahip x ışını üstüste bindiğinde dalgalara sanki yok oluyor. nereye gidiyor arkadaşım bu dalgalar. kafamda deli sorular, bilemiyorum altan. arada fırsatım oldukça yazarım. bu entry şimdilik böyle dursun..

devamını okuyayım »