dodo the bird

  • azimli
  • kofti anarşist (184)
  • 1867
  • 0
  • 0
  • 0
  • 4 yıl önce

shinobi 3 return of the ninja master

hayatımda oynadığım en iyi oyunlardan biri. şimdi wiki'den çat çut enformasyon gömmeyeceğim, merak eden baksın amk.

birtakım kötü adamlar shadow master önderliğinde yine türlü çeşit kötülük yapmak maksadıyla ortamlara akızlamıştır ve bu sıkıntılı durumu ortadan kaldırmak ninjaların şahı joe musashi'ye, yani bizlere düşmektedir. ninjalıkta çok üst düzeylere erişmiş ve birçok acayip spektaküler ninjitsu teknikleri ile gerek ateşten ejderhalar summon edip düşmanlarını pişirmek olsun gerekse bedenini yıldırımlarla sarıp saldırılardan korunmak olsun böyle birçok özel yeteneği ile musashi, kötü ninjaları, acayip yaratıkları ve türlü çeşit cyborg'umsu mahluğu kılıçtan geçirecektir serüveni boyunca.

mega drive'da vaktinde bu oyunu deliler gibi oynadığımı hatırlıyorum. sonra emulator olaylarıyla yıllar içinde dönem dönem defalarca oynadım. biraz önce tekrar oynadım ve gaza geldim, bunu yazıyorum. müzikleri, atmosferi, bölüm ve karakter dizaynları ile on numara beş yıldız cillopstar bi oyundur şaynobi (şinobi?). düşmanlarımızı gerek uzaktan bıçak atarak gerekse de koşaraktan diplerine giren de kılıç ilen kesivererek gerekeni yapıyoruz oyun boyunca. ayrıca uçan tekme olsun yerden depik olsun, yakına girince "fişuyt!" efektiyle kesme biçme işlemleri olsun bunlar da var tabii becerilerimiz arasında. başta bahsettiğim birtakım büyülü güçleri de var karakterimizin. bilhassa bunları boss'lara saklayıp birtakım taktiksel vaziyetlerle hasımlarımızın kıçlarını tekmelemek son derece keyifli.

çok iyi oyun ya. ikinci bölümün başında atla düşmanlarımızın mekanına yol alıyoruz mesela, tepeden ninjalar fırlıyo, uçurtma gibi şeylerden atlayıp "fıtı fıtı" ninja koşuşu yapıyolar geriden, sonra karşımıza geliyolar falan... havada fırtına bulutları var o esnada. ambiyans şahane. yıllar geçti, kaç oyun oynadım, şu oyunun ikinci bölümündeki tadı nadir aldım.

böyle oyunların kıymetini bilmek, emulator marifetiyle mütemadiyen oynamak lazım. henüz deneyimlememiş kardeşlerime de tavsiyemdir, irdeleyiniz.

devamını okuyayım »