dogurankazan

  • prezentabl (588)
  • 852
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 ay önce

mogadişu muharebesi

1993 tarihinde somali ulusal ittifakı başkanı muhhamed farah aidid'e yakın birkaç ismin yakalanmak istenmesi üzerine başlatılan harekattır.
bu isimler mogadişu'da olympic otele yakın bir binada toplantı yapacaklardır. bu istihbarat amerikalılar tarafından öğrenilir ve ani bir baskın yapmak için hazırlıklar yapılır.
hedef bina konum
3 ekim pazar günü gerçekleştirilecek harekata amerikan özel birliklerden en seçkinleri delta gücü ve rangers'lar katılacaktır.
plana göre delta gücü hedef binaya sızacak ve belirlenen hedefleri yakalayacaktı. bu esnada dört köşeye black hawk(kara şahin) helikopterleriyle yerleştirilmiş olan rangerlar delta gücünü koruyacak bir çember oluşturacaktı. hedefler yakalandıktan sonra albay mc knight komutasındaki hummwe ve kamyonlardan oluşan konvoya bindirilecek ve bölgeden çekilecekti.
harekat kendisine para verilen somalili bir yerlinin hedef binanın yakınlarına park etmesi ve hedefi belli etmesiyle başlar. saat 15:42'de delta gücü askerlerinin mh-6 little bird helikopterleriyle hedef bina çevresine indirilmesiyle delta gücü binaya sızmaya çalışır. delta gücü binaya sızarken 4 black hawk helikopteri rangerları aşağıya sarkıtılan halatla binanın 4 köşesine konuşlandırır. bu sıralarda albay mc knight'ın konvoyu da beklemeye geçer.
3 ekim 1993 barber 52, 53 ve 54 rumuzlu mh-6 littlebird'ler
delta gücü askerleri little bird helikopterleri ile intikal etmekte
ranger birlikleri hedeflerine ilerlerken
birliklerin konuşlanma mevkileri ve hedef bina
birimlerin hedef binaya göre konumu
rangerları indiren super 61 kodlu black hawk rpg atılması üzerine manevra yapar. dönme sırasında çavuş blackburn aşağı düşer ve bayılır. bunu üzerine manga komutanı üstçavuş matt eversman yaralı çavuş blackburn'ü hedef binaya götürülmesini emreder.
rangerlar tarafından muharebe sahasından çekilmiş tek fotoğraf
yine aynı saatlerde albay mc knight harekete geçer ve binaya doğru ilerler. bu işlemlerden sonra tutuklular konvoya bindirilmeye başlanır fakat çavuş blackburn'ü tedavi olması için çavuş struecker komutasındaki ilk 3 araçlık konvoy gönderilir. konvoy ilerlerken 50 kalibrelik silahı kullanan çavuş pilla boğazından vurulur ve ilk kayıp verilir.
saatler 16:20'yi gösterirken super 61 kodlu black hawk rpg ile arka rotorundan vurulur. helikopter yuvarlanarak düşer.
clifton ''elvis'' wolcott düşürülen helikopteri ile birlikte
super 6-1 enkaz alanı(wolcott's crash site)
şu ana kadar anlatılanların video kayıtları
super 61'in düşmesinden sonra ilk olarak bölgeye üstçavuş evesman komutasındaki ''chalk 4'' kodlu manga gönderilir ama gitmek için önlerinde uzun bir yol vardır. aynı şekilde albay mv knigh'ın konvoyu ve yüzbaşı steel komutasındaki birliklerde kaza yerine gitmesi için emir alır. artık tüm plan düşen helikopterdeki kazazedeleri kurtarmak için değiştirilir. helikopterden yaralı kurtulan fakat daha sonra hayatlarını kaybedecek olan iki delta keskin nişancısı üstçavuş daniel buch ve üstçavuş jim smith düşen helikopteri savunmak için çatışmaya başlarlar, ikisi de ağır yaralanır. bölgeye gönderilen mh-6 kurtarma helikopteri nişancıları alıp üsse geri götürecektir. bu esnada ''chalk 4'' ve ''chalk 3'' olay yerine ulaşır. yüzbaşı steel ise halen bir sokakta ağır ateş altındadır. mc knight komutasındaki konvoy da olay yerine ulaşmaya çalışmaktadır ama onlar da ağır roket ve makineli ateş altında adam kaybederek ilerlemektedir.
bu durum yaşanırken başka bir beklenmedik kayıp yaşanır.saat 16:40 sıralarında super 64 kodlu black hawk, daha önce düşen helikopterden 700 metre güney doğusunda rpg ile düşürülür.
super 6-4 enkaz alanı(durant's crash site)
super 64 enkazının muharebe sonrası çekilmiş fotoğrafı
super 64'ün düşmesiyle üste bulunan çavuş struecker komutasındaki konvoy geri gönderilir. super 64'ün kaza yerine iki delta keskin nişancısı üstçavuş gary ivan gordon ve üstçavuş randy shughart enkazı güvenliğe almak için gönüllü olarak yere indirilir. super 64 pilotu michael durant delta nişancıları tarafından güvenli noktaya taşınır ve kaza yeri güvenliğe alınır fakat somalili milisler çok fazladır ve delta askerlerinin yeterli mühimmatı yoktur, direnmek iki delta nişancısı için zordur. somalili milisler delta nişancılarını ağır çatışma sonrası öldürür, pilot durant'ı ise esir alır. daha sonra iki delta nişancısının cesetleri sokakta gezdirilecektir.
cesetler halk tarafından sokakta darp edilmekte (sansürsüz fotoğraf +18!!):
http://photos1.blogger.com/…4/1600/image_662689.jpg
https://i.pinimg.com/…eb4531a55c08b5f2daf72d496.jpg
mc knight'ın konvoyu ağır hasar almış ve çok fazla yaralıyla kaza yerine ulaşamaz ve başladıkları noktaya yani olympic otel'in yakınlarına döner oradan da gelen emir ile üsse geri gönderilir.
konvoyun izlediği yol
yüzbaşı steel komutasındaki tim o kadar yaralı vermiştir ki durmak zorunda kaldı. ''chalk 4'' ve ''chalk 3'' mangaları super 61 kaza alanını güvenliğe almış konvoyu beklemektedirler ama konvoy üsse geri dönmektedir.
çavuş struecker'ın konvoyu super 64 kaza alanına kurulan barikatlar nedeniyle yaklaşamaz bu yüzden 4 kişilik bir tim yaya olarak bölgeye ulaşır. ulaşan tim super 64 enkazını havaya uçurur ve tamamen güvenliği sağlar. sonradan bu tim super 61 kaza alanına gidecektir. güneş batarken onbaşı smith kasık bölgesinden vurulur. acil tahliye istenir fakat reddedilir. daha sonra onbaşı smith hayatını kaybedecektir.
gece boyunca çatışmalar devam eder, somalilileri engellemek için hava saldırıları yapılır
amerikalı general garrison muharebe alanına gönderilmek üzere 10. dağ alayı, pakistan ve malezyalılardan oluşan bir konvoy daha hazırlatır. konvoy içerisinde zırhlı araçlar bulunur. bu konvoy saat 02:00'da ilk olarak yüzbaşı steel'in konuşlandığı yere gelir. burada yaralıları alır ve super 61 enkazına doğru ilerler. beş dakika sonra enkaz alanına gelen konvoy buradaki yaralıları da alır. nihayet 4 ekim saat 05:30 civarı yaralı tahliyesi biter ve tüm konvoy ve amerikalı askerler kuzeydeki futbol stadyumuna gelir.
chalk 4 mangası muharebe sonrası çekilen fotoğrafı
tamamı gerçek görüntü ve video kayıtları
bu harekatta 18 amerikalı, 1 malezyalı ve 1 pakistanlı hayatını kaybederken, 73 amerikalı yaralanır. 1000 somalili militan ve sivil de öldürülecektir.
bu harekat vietnam ve 2004 felluce harekatları kadar amerikan ordusunu zora sokan bir saldırıydı. sebebi somalilileri küçümsemiş, zırhsız ve hafif silahlarla tehlikeli bir operasyona kalkışmışlardı.

devamını okuyayım »