doktor cureklibatur ve bay arkin

  • 1002
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen yıl

adalet ve kalkınma partisi

işlerin artık iyi gitmediği, en tepesinden tabanına kadar partizanlarının davranış profillerinden anlaşılıyor.

akp zaten kendilerine bir şekilde payandalık yapan bütün unsurlarla yollarını ayırdığını açıklamıştı 2013 yılının başında.

sonra 28 mayıs 2013 taksim gezi parkı direnişi gerçekleşti, olaylar iyice sarpa sarmaya başladı.

fethullah gülen ve hizmet hareketi ile girdiği çatışmaya bugünlerde şahitlik ediyoruz.

gündemin yoğunluğundan pek dikkat çekmese de, büyük bir başka çatışmanın nüveleri de şu aralar ankara'da keçiören belediye başkanlığı yarışında yaşanıyor. bilen bilir, keçiören sağın kalesi olan semtlerinden birisidir ankara'nın.

hatırlayanlar olacaktır. 29 mart 2009 yerel seçimleri öncesinde akp'nin ankara büyük şehir başkan adayının kim olacağı konusunda ciddi bir belirsizlik hakimdi. melih gökçek her zamanki gibi yine aday olmak istiyordu, ancak recep tayyip erdoğan ve akp kurmaylarının en önemlilerinin büyük kısmı çok da sıcak bakmıyordu tekrar aday olmasına. sonra başka bir aday adayı öne çıkmaya başladı, turgut altınok. sonra boş işler ve bu tip kasetler konusunda twitter hesabından sürekli gündem yaratan bir akp belediye başkanının bu adamın bazı görüntülerini servis ettiği söylendi. turgut altınok'un ankara büyükşehir belediye başkanlığı adaylığı ihtimali böylece bitmiş oldu ve adaylık yine melih gökçek'e kaldı.

turgut altınok 30 mart 2014 yerel seçimleri içinse bağımsız aday olacaktı ama anladığım kadarıyla bbp ile anlaşmış. bir süredir seçim büroları kurşunlanıyordu, kapıların önüne mermiler bırakılıyordu. artık akp'nin eski payandalarından bbp tabanı ile de sanırım ipler iyice kopma noktasına gelmiş.

dün keçiören'de akp'li partililer bbp'lilere saldırmış.

görünen tablo, akp iktidarının zamanında kendisine payandalık yapanlar dahil türkiye'nin bütün unsurlarıyla savaş haline girdiğini ortaya koyuyor.

nedense aklıma hep menderes dönemi geliyor. iktidarın gücüyle sarhoş olmuş bir siyasi yapılanma, son dönemde yaşanılan türbülansın yarattığı travmayla olsa gerek recep tayyip erdoğan için "allah'ın vasıflarını üstünde toplayan lider" deme noktasına geldi.

tarih iktidar hırsının ihtişamlı devletleri, iktidarları, nasıl bu unsurların pekçok destekçisini tarumar ederek yerle bir olduğunun örnekleri ile dolu. maalesef akp kurmay ve partizanları için de güzel bir gelecek görünmüyor. pekçok acının, haksızlığın birikimi var.

yok olup giderken geriye bayram havası bırakacak akp. türkiye demokrasisi açısından güzel bir sınav olabilecekken, maalesef tarihte kötü bir örnek olarak bakılan bir yer teşkil edecek.

şimdiden geçmiş olsun.

devamını okuyayım »