don kilot van daym

  • 394
  • 49
  • 40
  • 0
  • 5 gün önce

sigara

yarın bir e-sigara alarak yavaş yavaş kurtulmaya çalışacağım illet.

artık hemen yorulur olduk. halsiz olduk. meslek çok stresli, stres oldukça serotonini dolduracağız diye basıyoruz kısa camel'i.

saçın kokar, başın kokar, yemin ederim boku bile insanın sigara kokuyor.

nerden başladıysak bir şekilde başladık. 12-13 yaşlarında arada bir tane, lise'de günde 3-4 tane derken üniversite hayvansal sosyalleşme sonrasında üniversitenin 3. senesine doğru 1 pakete ulaşıyor.

herkesin bırakma yöntemi farklıdır. kendinize bakın. ben acaip depresif bir meslek yapmaktayım ve kişi olarak da depresifim. haliyle benim bu serotonin salgılanmasına ihtiyacım var.

ilaçları denedim olmadı misal. hatta o ilaçlar beni daha çok içiriyordu vs.

dedim ki benim bu nikotine ihtiyacım var. e-sigara'da zararsız değildir illaki ancak sigaranın içinde 4000 küsür zehir varsa daha az olduğu kesin.

ilk hedefim sigara bağımlılığını bitirmek. nikotin bağımlılığı biraz daha sürebilir. zararın neresinden dönsek kar.

buradan genç arkadaşlara sesleniyorum. sigara rezil birşeydir. bir 15 yıl içtikten sonra görürsünüz etkilerini. kaç tane araştırma var biliyor musunuz esrar'ın sigaradan uzun vadede çok daha az zararı olduğunu belgeleyen. tabii ki esrar için demiyorum; içmeyin; ancak esrar'ın bir narkotik olmasına rağmen sigaradan daha az zararı olduğuna dikkat edin.

ayrı bir parantez açayım. içki kötü içki kötü. evet içki vücudun en sevdiği şekerdir, anında karaciğerde emilir, çok içerseniz ertesi gün akşamdan kalma olursunuz vs. ama içkiyi sokakta yürürken, gündüz gözü, sabah 9'da kafeteryada filan içemezsiniz. hatta sabah kalkıp daha bir lokma ekmek yemeden bir duble içkiyi mideye göndermezsiniz. ama sigarayı içersiniz.

tüm bunları kanser şu bu için demiyorum. sigara içmeseniz de bir şekilde ölürsünüz, çok dert değil.

ancak yaşam kaliteniz düşüyor. pis kokuyorsunuz. orta yaşlara gelince sigara içmeyen 60 yaşındaki bir adamın tıkanmadan çıktığı merdivenlerde siz götünüzden nefes almaya çalışıyorsunuz.

bunla da kalmıyor. önceden 45 dakika tıkanmadan sevişirken bir bakıyorsunuz 15 dakikada nefes tıkanıyor.

özetle başlamayın hiçbir şekilde. sigara içen arkadaşlarınızın yanına gitmeyin. sigara büyüklük göstergesi değildir; büyüklük sigara içenleri ikaz etmektir.

hadi biz bunun zararlarını gördük. bizden geçti. ne zarar gördüysek bunla yaşamak zorundayız. cahildik yedik bir bok.

nolur gençler. nolur liseliler. o temiz ciğerlerinize eziyet edeceğinize o parayla kız arkadaşlarınıza hediyeler alın, tiyatroya gidin, dağda bayırda sevişin. bakın seks performansınız düşer ilerde diyorum. seks diyorum seks, daha ne diyeyim?

biz ettik siz etmeyin amk. az akıllı olun işte.

devamını okuyayım »
19.03.2017 17:54