dr morosophe

  • 2404
  • 10
  • 1
  • 0
  • 5 gün önce

hayata dair iç burkan detaylar

tıp fakültesine ailemin zoruyla girdim.
sonra çok sevdim.
birinci sınıftan itibaren hep plastik cerrah olmak ve rekonstrüktif cerrahi yapmak istedim. yanıkları, kesileri, travmaları opere etmek, hayatı tepetaklak olmuş insanlara yardım etmek istiyordum.
uzman olunca sınır tanımayan doktorlara katılacaktım.
sonra bir cerrahi kliniğinde hayatımdan bezdirilerek istifa ettim.
tekrar cerrahi hiyerarşi ve iş yükü ile uğraşmak istemiyordum, cerrahi branşlara karşı içimdeki bütün arzuyu ve umudu kaybetmiştim.
fiziksel tıp ve rehabilitasyon yazdım.
onu da sevdim.
benim huyumdur, yaptığım işi sevmeyi öğrenirim.
bir süredir ülkede uygulanan sağlık politikalarından ve halkın doktora yaklaşımının tuhaflığından ve bu durum beni çokça korkuttuğundan ülkeden ayrılma planları yapmaya başladım.
bugün bir meslektaşım yeşil reçeteli bir ilacı talep eden hastaya yazmadığı için boynundan bıçaklandı. daha açık bir tabirle boğazı kesildi.
usulsüz rapor vermediğim için, bağımlılık yapıcı ilaçları gereksiz reçete etmediğim için, yatışa uygun olmayan hastaya yatış vermediğim için yüzlerce kere tehdit edildim. kimisinde meslektaşlarımca hasta yakınının elinden kurtarıldım, kiminde hastanın diğer yakınları tarafından.
ben tıp fakültesine başladığımda bir amacım yoktu belki ama doktor olurken vardı. gerçekten yardım etmek isteyerek mezun oldum.
insanı insan olduğu için sevdim.
kendi can güvenliğimin sağlanmadığı, kelle koltukta çalışmak zorunda bırakıldığım bu ortamda devam etmek, hekimlik yapmayı sürdürmek deli cesareti gibi geliyor artık.
iç burkuyor.
bu benim idealizmimi kaybetmemin hikayesi.
ülkedeki doktor nefreti, hiyerarşik saçma düzen, doktorların can güvenliğinin asla sağlanmaması beni mesleğimden bezdirdi.
çok üzgünüm.
türk doktoru için bir daha iyi bir gelecek olur mu bilmiyorum.
tek bildiğim olursa bunun da sağlıkçı direnci ile değil halkın eli ile olacağı ama görüyorum ki sağlık çalışanları dışındaki kesim sağlıkta şiddete sessiz kalıyor, çoğu zaman destekliyor. “ama o da öyle yapmasaymış”, “kesin şöyle demiştir” gibi kalıplar buluyor.
şiddetin bahanesi, açıklaması olmaz. olmamalı.
geldiğimiz nokta için çok, çok üzgünüm.
planlarımı hızlandırmaya karar verdim o yüzden, sadece hekimliği çok sevdiğim için.

devamını okuyayım »