draco dormiens nunquam titillandus

  • 387
  • 2
  • 0
  • 0
  • 2 hafta önce

şiddet gören kadınların ortak noktası

ortak noktaları kadına şiddeti normalleştirmeyi amaçlayan ( ve ne yazık ki başaran) akp politikasıdır. şöyle ki: erkek döver de öldürür de, normaldir. kadın kendini koruyacak. koruyamadıysa suç kadındadır.

toplumun gözü önündeki kişiler bu yönde açıklamalar yapar, bu iddiayı bilinç altına (hatta üstüne) yerleştiren tv programları/dizileri çekilir, eğitim sistemine sokulup küçücük çocuklara bu mesajlar verilir ve yavaş yavaş bu yönde bir toplum bilinci oluşturulur. 20 yıl önce böyle bir iddia yoktu, kimse böyle saçmalamazdı. şiddetin yanlış olduğunu herkes bilirdi. iddia ediyorum, kadını suçlayanlar ya akp trolüdür ya da 20 yaşından küçüktür ve beyni yıkanmıştır.

2002 yılında cinayete kurban giden kadın sayısı 66, 2007 yılında 1077, artış %1400. 2019 yılı türkiye’de son 10 yıl içinde en fazla kadın cinayetinin işlendiği yıl olmuş. kadın cinayetlerinde faillerin büyük bir kısmı kadının partneri, fail ve maktuller çoğunlukla 50 yaşın altında ve vasıfsız işte çalışıyor. cinayet sebebi olarak tartışma, kıskançlık ve aldatma şüphesi gösteriliyor. eğitim düzeyinin düşük olması, ekonomik sıkıntılar ve ataerkil toplum özelliği kadın cinayetlerinde önemli risk faktörleri olarak görülüyor.

ek: medyanın kadın cinayetlerine cinsiyetçi yaklaşımını da dahil etmek lazım. kurbanların fotoğrafları olabildiğince "fotojenik" seçiliyor, cinayetin nedeninden genelde bahsedilmiyor.

devamını okuyayım »