dragonlady

  • 2277
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen ay

tinder

ulan biz türk erkekleri; bir kadın biriyle cinsel ilişki yaşadı mı 'o kız veriyo'ları, 'orospu'ları damgalıyoruz, kendi kadın akrabalarımızın yanında bir erkek gördüğümüzde gidip sıkıntı çıkarıyoruz, bu tinder uygulamasında daha fotoğraf yüklenmeden sağa yolluyoruz;

sonra da 'türk kızı prenses sendromlu', 'götü kalkık' oluyor.

bence biraz iğneyi kendi götümüze sokmamız lazım 'neden böyle oluyor lan?' deyü...

sırf şunu yazdığım için birazdan mesajlar gelecek, 'hatun tavlamaya çalışma şöyle entel entel yazarak, bak gel benim burda kalın damarlı bir yarrağım var onu tavlamaya çalış' diye. yemin ederim ki başka bir benzer başlıkta yazdığım zararsız bir entry'de, 2 yazar arkadaş entry'min yazılma tarihinden aylar sonra aynı anda böyle mesaj attılar, muhtemelen gerçek hayatta da tanıştıkları için birlikte bir saldırıya karar vermişler*. ulan böyle terbiyesiz godamanların olduğu yerde hangi kadın ne kadar rahat olabilir? olsa bile tinder denen, insanların en temel ihtiyaçlarından biri olan cinselliği bu kadar basite indirgeyen bir uygulamadan ne kadar ne yapmak isteyebilir? zaten hemcins bir arkadaşıyla bir bara gitse çevresinde 10 erkek toplanmayacak mıdır? ya da istediği zaman evine birini davet ettiğinde red cevabını mı alacaktır? yoksa ben mi çok abartıyorum?

bir de allah aşkına stockholm'ü, prag'ı falan gelip kıyaslamayın şuralarda. kadınlar için ne ise erkekler için de hemen hemen aynı durumdur bence ve bu bizim kendi kendimizi mat etme durumumuza da dönüşüyor.

--- istatistikler ---

bakın bu linkteki 2014 insani gelişmişlik raporu(sayfa 160).. isveç 12, çek cumhuriyeti 28, türkiye 69. sırada.

bu linkteki ise oecd türkiye raporu. aşağılara doğru gittiğinizde ranking'leri göreceksiniz ve çoğunda türkiye sonuncu. 1. olanlar da var ama o gruplandırmalar da olumsuz hususlar. ör: gender inequality: 1/36 gibi. burada bizi ilgilendiren life satisfaction durumu, ki o da türkiye için 0.5. isveç'inki 8.9 iken, çek cumhuriyeti'nde bu rakam 6.5. verileri aşağılamak maksadı için değil, halihazırda mevcut bir durumun açığa çıkması için belirtiyorum. çünkü bu veriler aslında her şeyi özetliyor ve bazı arkadaşların yaptığı kıyaslamanın yerinde olmadığını apaçık ortaya koyuyor.

--- istatistikler ---

erkeklerin yakındığı tüm bu husus bir kısır döngüye dönüşünce de erkekler daha fazla 'yardırırken', kadın da daha fazla 'prenses sendromlu' oluyor. her iki taraf da haklı, her iki taraf da haksız.

bu argümanımı, 2 ay boyunca sadece 2 tane türk kadını ile eşleşip, eylül ayında yurtdışında geçirdiğim sürenin ilk gününde sadece 9 (sayıyla dokuz) yabancı kadın ile match alıyor olmam destekliyor olmalı. yarısı hiç cevap vermedi, sadece bir tanesiyle buluştum o da şehri gezdirdi ve bir kafede muhabbet ettik.

belki düşünmeye itebildiklerim olacaktır birilerini bir şekilde, ama bu kişiler zaten daha önceden de bu durumun sebebiyetleri üzerine argüman yürüten ve/veya yürütmeye çalışan kişiler. o yüzden bu husus böyle gidecek yapacak bir şey yok(aslında var: limon kimyon zorro'nun entry'lerini bir kitaba basıp millete zorla okutturacaksın*, belki bir şeyler kıpırdayabilir o zaman). hepimiz yukarıda belirttiğim üzere 0.5'iz. kimsenin kimseye bok atma hakkı yok, meğerki kendisine atsın.

yukarıdaki istatistikleri uygulamada hepimiz her gün dışarıda görüyoruz. bu sebepten insani gelişmişliğimizin hâlâ gelişmekte olduğunu herkes hatırlamalı ve başkasına sataşmayıp, aksine bizzat şahsına özeleştiri yapıp kendisini geliştirmelidir.

türkiye'ye nasıl demokrasi fazlaysa, sanırım tinder da öyle. her şeyde olduğu gibi, neyse...

***

çok mu kasıntı oldu bilmiyorum ama 3-4 saat sürdüğünü söyleyebilirim bu yazının...

ayrıca (bkz: tinder/@dragonlady)

devamını okuyayım »
11.10.2014 01:59