drsoldier

  • 1490
  • 20
  • 7
  • 1
  • bugün

bebeklerinizi 1.5 yıl sadece anne sütüyle besleyin

başbakanın ne dediğini merak ediyorum. bilimsel olanı artık bebek kendisi bile bilecek konumda
- ilk 6 ay yalnız anne sütü
- 6 ay sonrasında ek gıdalarla birlikte 2 yıla kadar anne sütü
kur'an da 2 yerde konu net olarak geçmekte lokmân suresi 14. ayet
"insana da, anne babasına iyi davranmasını emrettik. annesi, onu her gün biraz daha güçsüz düşerek karnında taşımıştır. onun sütten kesilmesi de iki yıl içinde olur. (işte onun için) insana şöyle emrettik: “bana ve anne babana şükret. dönüş banadır.”
ahkâf suresi 15. ayet
"biz, insana anne babasına iyi davranmayı emrettik. annesi onu ne zahmetle karnında taşıdı ve ne zahmetle doğurdu! onun (anne karnında) taşınması ve sütten kesilme süresi (toplam olarak) otuz aydır. nihayet olgunluk çağına gelip, kırk yaşına varınca şöyle der: “bana ve anne babama verdiğin nimetlere şükretmemi, senin razı olacağın salih amel işlememi bana ilham et. neslimi de salih kimseler yap. şüphesiz ben sana döndüm. muhakkak ki ben sana teslim olanlardanım.”

görüldüğü üzere kur'an-ı kerim de yalnız anne sütü kavramı yoktur en az 2 yıl anne sütüne devam tavsiyesi vardır. sapla samanı ayırt etmek lazım. 1950'lerde mama firmaları anne sütünün gereksiz olduğunu dünyaya inandırmışken 7. yy da kur'an-ı kerim'de 21. yüzyılda ulaşılan sonuç açıkça geçmektedir.

edit: konuşmanın linki varsa paylaşan olursa sevinirim; insanlar en temel konularda bile yanlış bilgi almasınlar. gerekli paylaşımları yapalım

devamını okuyayım »
18.03.2014 14:12