drumstickiller

  • 350
  • 16
  • 6
  • 2
  • bugün

artık üniversite okumanın anlamsızlaşması

üniversite okumanın anlamı nedir?
üniversite okumanın anlamı kendini yetiştirmektir. örneğin odtü'lü bir mühendis, sırf odtü'lü olduğu için hiçbir yere gelemez, gelse de kalıcı olamaz. onu iyi mühendis yapan şey, bir belge almak için çektiği onca sistemsel, teknik, sosyal zorluk; çevresinde rekabet ve yardımlaşma, zorunlu olarak kazandığı çözüm bulma yeteneğidir. zamanla adaptasyon yeteneği gelişen öğrenci, iyi bir mühendis olmaya adaydır artık. diplomayı alınca yan gelip yatarsa sadece aday olarak kalır. diplomasını aldıktan sonra gelişmeye, adapte olmaya devam ederse sürekli bir şekilde, eninde sonunda iyi bir mühendis olur.

sorun çözme, adapte olma, kriz yönetme reflekslerini online sertifikayla falan alamazsınız. teknik bilginin ise safi teknik bilgi olarak pratik kullanımda yeri yoktur. mit'deki öğrenciler en iyilerden ders aldıkları için en iyi olmuyorlar. çevreleri, kültürleri 'en' iyisi olmak olduğu için en iyi oluyorlar. türkiye'deki çoğu okulun maalesef bir kültürü yok. kültürü olmayan okulda amaç olmaz, hedef olmaz. diplomanı alır gidersin. diploma senin yerine mühendislik yapmaz. ha tabi, okuduğu okul da kimseye işini hakkıyla yapma kültürünü "bahşetmez" ama yol gösterir, ihtimalleri gösterir, potansiyelleri gösterir, realize edenleri ve etmeyenleri gösterir. eğer ailenizden gelen, çevrenizden gelen veya doğrudan içinizde varlık bulan böyle bir öğreti/yaşantı varsa iyi yerlere gelmeniz öyle kolay kolay sekteye uğramaz.

türkiye'de aileler yıkık, bitik, kültürsüz, sadece hayatta kalmaya adanmış çürük bayilikler olduğu için beynini yaşama gayesiyle, kendini gerçekleştirme amacıyla eğitmiş insan sayısı bir hayli düşük. haliyle onsekiz yaşına basan genç, gittiği üniversitenin, oradaki çevresinin mentalitesini hap gibi alma eğiliminde oluyor. kafa boş çünkü. bu yüzden üniversite okumak anlamsız değil bence. hangi koşullarda anlamsız değil? okuduğunuz okulun bir kültürü varsa anlamsız değil. eğitilmiş, ne istediği hakkında fikri olan insanlarsanız, ihtiyaçlarınız teknik eğitim ve çalışma fundamentalları ise anlamsız değil okulunuzun belirli bir kültürü olmadığı koşullarda da.
ha ne zaman anlamsız? boş kafa gelip boş kafa gidiyorsanız, imkansızlıklar içinde de olsa hayatınıza bir yaklaşım getirmeye çalışmıyorsanız, npc gibi yaşayıp birilerinin size para vermesini bekliyorsanız evet, üniversite okumak çok anlamsız.
üniversite okumak lükstür, askerlik gibi şafak sayıp minimum eforla bitirdiğiniz okulun diploması da, harcadığınız efor da, saydığınız şafaklar da bir boka yaramaz.
diploma sorun çözmez, diplomayı alırken harcadığınız efor, yarattığınız yaklaşımlar sorun çözer.

devamını okuyayım »