duck buddy

  • 5
  • 3
  • 2
  • 0
  • dün

the red pill

hiçbir bilimsel temeli ve dayanağı olmamasına rağmen ara sıra böyle gündeme gelme sebebi açık; aşağılık kompleksi, yokluk ve karakteristik problemler aslında. ve özellikle bu üç problem, yaz mevsiminin yerini sonbahar ve akabinde kış mevsimine bıraktığı soğuk havalarda daha bir belirginleşir nedense.

yani bi de eleştirilere cevap vermekten imtina edip, ısrarla hala kırmızı hapı tanımlamaya, anlatmaya ve fikirsel anlamda legalleştirmeye çalışmak, ''siz betalara müstehak, biz bütün gün sevişiyoruz.'' artistliği falan nedir ya ? hayır artistlik yapıyor ama bu gerçekle de temas etmiyor, yok öyle bişiy yani.

ara sıra görüyorum, azılı the red pill savunucusu birkaç arkadaş, daha önce yazdığı nispeten uzun ama altta kaldığı için ezilmiş olan domates kıvamındaki, cıvık ve mesnetsiz entrysini referans gösterip diyaloğa girmekten kaçınıyor. çünkü alfalık bunu gerektirir, öyle herkesle muhatap olmuyor beyimiz.
ama işte savunulması imkansız hale gelen fikirlerin en güvenli çıkış noktası sürekli kendini tekrar etmek, eleştirilere kulak tıkamak veya kaçmaktır ki, yakışmıyor sanki.
ben sonuncusunu çok seviyorum mesela. ekşi sözlüğün böyle bir opsiyonu var; dağa küsüyorsunuz, dağın haberi olmuyor. kendi içinizde yaşadığınız hezeyanlar da yanında bonus.
ne diyordu franz kafka;
''beyinlerimiz savaşsın isterdim ama görüyorum ki silahsızsınız bayım.''
sonuç ?
xhamster :)

gerçi zahmet edip birkaç tanesi biz the red pill karşıtı betalara ''bilimsel bir cevabınız yok.'' vs yazmış, gördüm. şimdi bilimsel temel ve dayanaktan bahsedince aklıma geldi mesela.
carl sagan'ın, palavra tespit yöntemleri(kiti) vardır. bütün maddelere değil de, birkaç tanesini the red pill denen naneye uygulayınca güzel oluyor, bakalım.

1 - size gerçek diye sunulmuş olan doğruları objektif kaynaklardan teyit edin.

maalesef the red pill öğretisinin böyle bir kaynağı yok. yüzlerce bilim insanının ortak paydada buluşması bile bir düşünenin geçerliliği için yetersizken the red pill denen şemsiyeyi henüz hiç kimsenin (reddit mastürbatörleri, belki birkaç tane youtuber, 15-20 tane de alakalı-alakasız evrimsel psikoloji temelli makale, ki makale denemez.) tutmamış olması şaşırtıcı değil. açılmayacağından onlar da eminler sanırım.

2 - birden fazla hipoteziniz olduğundan emin olun.

the red pill denen sözümona öğretide pek fazla hipotez yok aslına bakarsan. temeli ve dayanak noktası çürük; sözüm ona öğretinin kendisi bile kendisine inananlar (uygulayanlar) tarafından yanlış anlaşılıyor, her kafadan bir ses çıkıyor. kaldı ki, insan psikolojisi üzerinden nasıl bir hipotez kurabileceksin? hadi kurdun peki pratik ? duyguların, ket vurulamayacak kadar bağımsız olduklarının farkında değil misin ?

3 - elinizdeki sonuçların rakamlarla da desteklenmesi gerektiğini unutmayın.

bir düşüncenin istatistiki rakamlarla desteklenebilmesi için istatistik oluşturacak kadar kalabalık öğe grubuna ihtiyacı vardır. kaynakları bile sınırlı olan tırt bir öğretinin güvenilir rakamlarla açıklamaya çalışmak nasıl oluyor allasen ?
istatistik dedikleri de ''adamın üç haneli skoru var..'' gibi cümleler. lan nasıl bu kadar kötü olabiliyorsunuz ? hangi öğreti bu kadar kesif bir şekilde taşak kokar ya.

4 - hipotezlerinizin yanlışlanma ihtimalini kendinizle de tartışın.

bakın en önemli maddelerden biridir bu. zira bir fikri savunurken, bilindik ve onu zayıflatma ihtimali kuvvetli şeyleri bilerek görmezden gelmek (bkz: weasel words) hadisesi, maalesef en başta yazdığım karakteristik problemin ve hatta aşağılık kompleksinin temelidir.
yani burada 100+ favori alınca kendini otorite zanneden, alfa (büyük oranda kültürlü ve birikimli) kardeşim, yazdıkların sene ele veriyor. the red pill, öğreti falan diyerek gezerken geçmişte yaşadığın travmaların üzerine basıp fazla ses çıkarıyorsun, duyuluyor.
aklında olsun :)

devamını okuyayım »