duck buddy

  • 372
  • 0
  • 0
  • 0
  • 10 ay önce

falcon heavy

fırlatıldıktan sonra dünya yörüngesine jeosenkronize oldu ve yörüngeden çıkışı sırasındaki zamanlama (bu hızdaki araçlarda nanosaniyelerden daha küçük rakamlar bile önemlidir.) hatasından dolayı mars rotasından saptığı kesinleşti.
eğer ay'a gitmek için planlansa ve ayda ineceği yere ait rotadan sapsa, yine de ay'a inerdi ama kat edeceği mesafenin büyüklüğü, yapılan bu küçücük hatayı telafisi imkansız hale getirdi.

hadisenin daha iyi anlaşılması açısından örnek verelim.

diyelim ki bursa'dan istanbul'a gidiyorsunuz ve kuş uçusu düz (istanbul'a dikey) bir rotanız var. bu rotada yapacağınız ufak bir hata (doğu ya da batı olmak üzere birkaç derece.) sizi yine istanbul'a götürür, sadece gideceğiniz nokta ile aranız açılır.
ancak van'dan izmir'e gidecek (haritaya göre sola doğru yatay.) bir rotada yapacağınız ufak bir hatada (kuzey ve güney olmak üzere birkaç derece.) soluğu izmir sınırları içerisinde bir yerde değil, muğla veya balıkesir taraflarında alırsınız.

aslında mesele falcon heavy'nin rotasından sapması değil. mesele; rotasından sapmasının, onun fırlatılma amacını gerçekleştiremediği yanılgısı. falcon heavy'nin mars'a gidemeyecek oluşu onu başarısız yapmaz, yapmayacak, yapmadı da. zira elon musk'ın da dediği gibi görev başarıyla (o mütevazilik yapıp 2/3 oranında başarılı olduğunu söyledi.) tamamlandı aslında.

yani bu kadar hızlı ve bir o kadar kadar ağır roketin başarıyla fırlatılması ve dünya yörüngesine oturtulması bile insanoğlunun 1950'lerin sonlarında başlayan uzayı keşfetme çabası açısından büyük bir adımdı.
(bkz: #70511036)
çünkü evren söz konusu olduğunda hata yapmak elzem. yüzlerce-binlerce hata yapıp ancak bir doğruya ulaşabiliyorsunuz, imkanlarınız kısıtlı, teknolojiniz çaresiz.

bilim insanları, diğer şartlar sağlandığında insanoğlunun bir başka gezegende kolonileşebilmesi için gerekli sürenin ortalama 700-800 yıl olduğunu söylüyor. ilk bakışta 700-800 yıl çokmuş gibi görünebilir ama dünyanın ve evrenin yaşını baz aldığınızda devede kulaktır.

yani kolonileşmek zor değildir; ancak bunun için sizi ve kolonileşmek istediğiniz yerde yaşamanızı devam ettirmenizi saylayacak şeyleri (bkz: minimalizm) taşıyacak olabildiğince hızlı ve yüksek kapasiteli bir araca ihtiyacınız vardır.
falcon heavy işte tam da bu ihtiyacı karşılayacak şekilde dizayn edilmişti aslında.

falcon heavy'nin asıl amacı mars'a gitmek değil; dünyaya yakın bir gezegendeki kolonileşmenin temeline bir çivi çakmaktı.
(bkz: made on earth by humans)

devamını okuyayım »