dumuzid

  • 105
  • 0
  • 0
  • 0
  • 9 ay önce

toktamış ateş

üniversitelerin her bölümünün birinci sınıfında zorla okutulan 'inkılap tarihi' dersine, bizim şansımıza toktamış hoca giriyordu. ilkokuldan beri defalarca aldığımız bu dersi ilk defa bu kadar keyifle dinlediğimi hatırlıyorum. ama bu dersin bana kattığı şey inkılap tarihinden çok daha ötesi oldu.

toktamış hoca vizede tek soru sormuştu: "atatürk diktatör müdür?" kendisi de derste atatürk'e neden diktatör diyemeyeceğimize dair meclis kararlarıyla, reisicumhurun yetkilerinin sınırlarıyla ve bunun gibi çeşitli argümanlarla çeşitli sebepler sunmuştu.

sınavda bu soruyla karşılaşınca, gençliğin verdiği o düşüncelerinden ödün vermeme dürtüsüyle toktamış hoca'nın argümanlarını eleştiren ve atatürk'e neden diktatör diyebileceğimize, özellikle otuzlu yıllarda tüm kararları yönetebilecek bir makamda ve lider pozisyonunda olduğuna dair argümanlarla desteklemiştim. küçük bir paragrafta da atatürk'ün diktatör olup olmamasının neden bizim için önemli olmadığını, tarihi şahısları iyi ve kötü olarak ayırmak yerine yaptıklarını objektif olarak incelemenin hem doğru bir bilimsel analiz hem de demokratik bir siyaset ortamı açısından önemini anlatmıştım.

tabii sonrasında biraz da tedirgin olmuştum. acaba dersten kalacak mıyım diye tedirgin bir şekilde bekledim bir hafta boyunca. sınav sonuçları açıklandığında toktamış hoca benim en sona bıraktı ve dersten sonra yanına gitmemi istedi. o ders bitene kadar geçen her dakikanın benim için bir yıl sürdüğünü hiç unutmam.

dersten çıkıp da koridorun sonundaki odasına girdiğimde, önce dostane bir şekilde sohbet etti benle. kısaca nereden geldiğimi, okulu bitirince ne yapmak istediğimi sordu. sonra kağıdımı masanın üzerine koydu. önüne arkasına şöyle bir baktı ve bana şöyle dedi:

"ben senin bu kağıtta yazdığın görüşlere katılmıyorum ancak sunduğun tezi argümanlarla desteklediğin, dahası hocanın görüşlerine karşı çıkmaya cesaret edebildiğin için tam puan veriyorum".

nur içinde yat toktamış hocam. bana o lisans eğitimi sırasında aldığım tüm derslerden daha önemli bir ders verdiğin için teşekkür ederim.

devamını okuyayım »
21.10.2017 17:27