dunyanin6dabiri

  • 81
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen ay

osuruk teorisi

ilk gençlik yıllarımı mahveden teorem bu. bir arkadaşımın abisi bir gün, üstelik hiç de gereği yokken gelip bize bunu anlatmıştı. olay az çok şöyle cereyan ediyor;

sav: bir ortamda 2 kişi iken birisi osurursa kimin osurduğu asla anlaşılamaz. ancak 3 kişi olan bir ortamda birisi osurur ise bunu kimin yaptığı sistematik bir çalışmayla anlaşılabilir.

teoremin çatısı: şimdi diyelim ki bir ortamda iki kişi var ve aniden kekremsi bir duygu patlaması yaşandı. bu durumda haliyle iki tarafta osurduğunu inkar edecek. fakat biri sessizi koydu, bu aşikar. peki bu durumu nasıl çözebiliriz?

cevap: asla çözemeyiz çünkü elimizde hiçbir delil ya da ispat yoktur. her iki kişi de kendisinin doğruyu söylediğini iddia edeceği için iki tarafın da birbirine üstünlük kurması imkansızdır.

bir de aynı durumu 3 kişi iken yaşadığımızı var sayalım. biri içindeki ölü köpeği havaya bıraktı ve yine herkes inkar pozisyonunda. işte bu noktada kimin osurduğunu 3'ün 2'li kombinasyonlarını alıp ufak gezintilere çıkarak çözebiliriz. yani baştan iki kişi geri kalan diğerini yalnız bırakır. eğer koku bu iki kişiyle birlikte geliyor ise bırakılan kişi aklanır. akabinde başka bir kombinasyona geçilir ve bırakılan kişi ile baştaki ikiliden biri uzaklaşır. eğer koku hala burun direğini sızlatıyor ise en baştan ikiliye dahil olan suçludur. yok eğer gelmiyor ise ikiliden ayrılan kişi çocuğu bırakmıştır ve elbette suçludur. her durumda en az iki şahit olduğundan ''osursam osurdum derim'' mottosu değerini yitirir ve vaka çözümlenir.

evet gördüğümüz gibi osuruk teoremi gerçekten başarılı. yüzde yüz çalışıyor. lakin büyülü bir sırrı çözmüş gibi gelip bize bunu beş dakikada aktaran ve ardından kaybolan bu zatın duygu durumumuzda bıraktığı hasara ne demeli? insan her bulduğu şeyi anlatmamalı diye düşünüyorum.

devamını okuyayım »
11.11.2016 13:10