dur

  • aklıselim (555)
  • 557
  • 1
  • 0
  • 0
  • geçen ay

ahmet davutoğlu

konuşmasını dinledim. konuşmayı kendisinin hazırladığına ve bu hazırlığın saatler belki günler sürdüğüne eminim.

tüm konuşmada bir defa bile açıkça evet'e davet etmeden, evet oyu vereceğini açıkça söylemeden, rte'nin gözetimi altında, medyada ve sosyal medyada linç için küçücük bir talimat bekleyen bir troll ordusuna sahip bir politik hareket içinde, günümüz türkiyesi'nde ve binlerce konyalı karşısında konuşma yapmak kolay değil.

kimse 'ne alakası var, küçük şeylerde anlam aramayın' demesin. davutoğlu bugün konya'da resmen hayır'a daha yakın bir konuşma yapmıştır. o konuşma bilinçli hazırlanmış bir konuşmadır. davutoğlu bu ülkenin gördüğü en kötü, en hesapsız dışişleri bakanı ve -açık söylüyorum- üzerinde de en fazla vebal bulunan siyaset adamlarından biridir. ama asla salak değildir. bu yaptığı konuşma da bilinçli yazılmış bir konuşmadır.

en küçük bir şüphem yok, pazar günü sandığa gidecek ve hayır'a basacak oyunu. meclis'teki oylamalarda da evet verdiğini düşünmüyorum zaten.

aynı abdullah gül gibi. aynı bülent arınç, hüseyin çelik, ali babacan gibi. hatta daha da ileri gideyim: şu anda kabinede bulunan mehmet şimşek gibi.

bunların hepsi hayır oyu verecek. hepsi hayır çıkmasını gönülden istiyor. kimisi kişisel hesabı yüzünden (bülent arınç gibi), kimisi de gerçekten bunun ayan beyan bir otoriter tek adam sistemi olduğunu bildiği için.

mesele şu ki, bunların hiçbiri bu riski alabilecek siyasi basirete sahip değil. hiçbir akp'li değil. en küçük hücrelerine kadar korkuyorlar malum kişiden. klasik islamcı, sağ parti geleneği...

kızıyoruz falan ama en azından chp'de, bir nebze de olsa mhp'de, yanlış bulduğunu çıkıp açık açık söyleyen insanlar var. bu siyasi mevtalar gibi evet dememek için kırk atmıyorlar en azından.

devamını okuyayım »
14.04.2017 17:07