durufunu

  • hippi (418)
  • 523
  • 5
  • 0
  • 0
  • 2 hafta önce

araba kullanmaya yeni başlayanlara tavsiyeler

- ola ki sürat yapıyor olsanız bile yolu görmediğiniz zaman yavaşlayın. viraj tabelası gördüğünüz anda hızınızı kesmeniz olası kaza anında bile kontrolü idare etmenizi sağlayacaktır. (bkz: eylemsizlik momenti)
- uzun yola çıkacak olursanız eğer tekerleği değiştirebileceğiniz ekipmanların tam olduğuna dikkat etmek size 3-4 saat kazandıracaktır. özellikle şifreli bijonolayına dikkat etmenizde fayda var. *
- kullandığınız o arabaya çok güvenmeyin öyle bir zamanda öyle bir savrulur ki ne oluyor demeden her şey bitmiş olur.
o direksiyonu kafanıza göre döndürmeyin. iki elli tutun. artistliğin alemi yok.
- emniyet kemeri sayesinde iki kez hayatta kalan birisi olarak önemle hatırlatmak istediğim önermelerden birisi de bu; takın o kurtarıcı meleğinizi.
- polis kontrolü olduğu zaman onları gördüğünüz anda arabanın iç lambasını yakın. sizi görmelerini sağlayın. bu şekilde hem polislerin işine yardımcı olabilir hem de zaman kazanabilirsiniz.
- birisi size vıdı vıdı yapma tarzında bir el işareti yaparsa yadırgamayın. buna benzer farların kapalı olduğunu söylemek istiyor olabilir. teşekkür edin.
- geriye doğru gidecek olursanız sakın tek bir ayna ile kontrolün elinizde olduğunu düşünmeyin. diğer tarafı kontrol edin.
- arabada müzik ile ilgilenecek olursanız en müsait anı kollayın zamanı geldiğinde gereken müdahaleyi yapın. öteki türlü bir daha müzik dinlemek için bir şansınız olmayabilir.
- tır sollamaya karar verirseniz eğer virajlarda bu tercihinizden vazgeçmeniz gerekir vice versa sıkışmanız söz konusu olabilir.
- karşı taraftan bol selektörlü tepki alıyorsanız lütfen farlarınızı kontrol edin. uzunlar açık olmasa bile farınız sıkıntılıdır insanları tehlikeye atmayın lütfen yoksa gideceğiniz yeri sikerler. lütfen bu konuda hassas olunuz.
- yavaş gidecek olursanız sol tarafı meşgul etmenin bir anlamı yok. zaten çok fazla geçmeden canınızı sıkmış olacaklar ve çekilmek zorunda kalacaksınız. en başından işi tatlıya bağlayın ve tın tın gidin sağ taraftan.
- tali yoldan ya da çıkacak olursanız size yol vermesini beklediğiniz adama blöf yapmayın. arabanın ucunu sokmayın. olası birleşme anında suçlu çoğunlukla siz olacaksınız.
- ambulans sesi duyduğunuz an yerinizi değiştirmek için müsait tarafı kolaçan edin trafik varsa bile bu konuda aceleci davranın ve gidecek yerim yok ki diye durmayın, yandaki sürücüleri ikaz edin. bunu da şimdiden izlemiş bulunun

devamını okuyayım »
03.01.2016 21:03